„A Közel-Kelet lakosságát bátorítani kell a közös béke utáni vágy megvalósítására” – mondta a pápa a Tel Aviv-ból Rómába tartó repülőúton.
Szentföldi zarándoklatáról visszatérőben pénteken délután XVI. Benedek a repülőgépen megköszönte az újságíróknak munkájukat. Elmondta, hogy milyen érzéseket keltett benne a Jézus életéhez kapcsolódó szent helyeken tett zarándoklata. Hangsúlyozta, hogy szükség van a béke közös vágyának állandó táplálására. Nem rejthetjük el a nehézségeket, de szüntelenül a kiengesztelődésre kell buzdítanunk.
Felejthetetlen emlékei között felidézte látogatását a Jordán folyónál, ahol megható volt leereszkedése a föld legmélyebb pontjára, amely azt jelképezi, hogy Krisztus leereszkedett az emberi lét legmélyebb rétegeibe. A Cenákulumban az Úr nekünk adta az Eucharisztiát, ott következett be az első Pünkösd. A pápa ismét leszögezte, hogy a béke zarándokaként kereste fel a térséget. A zarándoklat sok vallásban alapvető helyet foglal el. Az iszlámban és a zsidó vallásban is, csakúgy, mint a kereszténységben. A zarándoklat egyben létünk jelképe: szüntelenül haladunk előre Isten és ezáltal az emberiség szeretetközössége felé. A pápa annak a reményének adott hangot, hogy sokan követik majd nyomdokait, és zarándoklatukkal bátorítják a Szentföld népeit, támogatják egységüket a béke hírnökeivé válva.
XVI. Benedek a Szentföldön szerzett három alapvető benyomásáról számolt be az újságíróknak: „Az első, hogy mindenütt, muzulmánok, keresztények és zsidók között, határozott készséget tapasztaltam a vallásközi párbeszédre, a vallások közötti együttműködésre. Fontos, hogy ezt senki se olyan cselekvésnek, amelyre az adott helyzetben politikai okokból került sor, hanem mint a hit központi magvának gyümölcsét. Az a tény ugyanis, hogy hiszünk az egyetlen Istenben, aki mindnyájunkat teremtett, aki mindnyájunk Atyja, aki az emberiséget családnak teremtette, aki szeretet és azt akarja, hogy a szeretet legyen a világot uraló erő, magában hordozza a vallások közötti találkozás, párbeszéd és együttműködés szükségességét, magából a hit követelményéből fakad” – mondta a Szentatya.
A Szentföldön tapasztalt ökumenikus légkört különösen bátorítónak nevezte. Találkozott az ortodoxokkal, az anglikán egyház képviselőjével, az evangélikusok két vezetőjével. Végül a pápa megjegyezte: mindenki részéről jelentkezik a béke utáni vágy, ennek ellenére sokkal inkább láthatók a nehézségek, amelyeket tisztázni kell. Bátorítani kell mindenkit, hogy törekedjenek mielőbb megoldást találni a béke, a testvériség közös vágyának megvalósítására.
Vatikáni Rádió