„A pécsi egyházmegye millenniuma rendkívül fontos egész Európa számára” – interjú Christoph Schönborn bíborossal.
XVI. Benedek pápa augusztus 5-én, Castel Gandolfo-ban kelt levelében a bécsi bíboros érseket bízta meg azzal, hogy különleges küldötteként vegyen részt a pécsi egyházmegye ezeréves fennállása alkalmából augusztus 23-án, vasárnap bemutatásra kerülő ünnepélyes szentmisén. Pénteken délután telefonbeszélgetésben kérdeztük meg Christoph Schönborn bíborostól, hogy mi a jelentősége ennek a millenáris ünnepségnek Európa szívében?
Schönborn bíboros: Természetesen egy egyházmegye millenniuma nagy pillanat mind a helyi egyház, mind az egész ország számára. Különösen Magyarország számára ez az egyházmegye, amelyet Szent István király alapított, nagyon sajátságos jelentőséggel bír nemcsak az ország, hanem egész Európa számára, Európa kereszténnyé válása szempontjából.
VR: Bíboros úr, milyen üzenetet visz a pécsi helyi egyháznak XVI. Benedek pápa részéről?
Schönborn bíboros: A Szentatya üzenetét a nuncius úr olvassa majd fel, én szentbeszédemben mindenekelőtt a vasárnapi Evangéliumhoz fűzöm szavaimat, amely pontosan az evangelizálásról szól. Máté evangéliumának utolsó sorai ugyanis arról számolnak be, amikor Jézus elküldte tanítványait, hogy hirdessék az Evangéliumot minden nemzetnek. Mondhatnánk, hogy ez a szakasz az evangelizálás Evangéliuma. Mindenekelőtt erről a kihívásról szólok majd, amely ma is új csakúgy, mint ezer évvel ezelőtt, a szent király, István idejében. Ez volt a magyar föld második evangelizálásának kora. Az első evangelizálás a rómaiak nevéhez fűződik a kereszténység első évszázadaiban. Az ezt követő népvándorlások idején a keresztény hit csaknem teljesen eltűnt, majd Szent István királlyal tért vissza. Ez volt a térség második nagy evangelizálása. Most ezer évvel később, a kommunizmus rettenetes évei, az ideológiák bukása után, amikor egész Európát a nagymértékű elkereszténytelenedés jellemzi, új kihívást jelent a harmadik evangelizáció. Azt is mondhatnánk, hogy ez tulajdonképpen a negyedik, az ottomán birodalomra gondolva, amely több mint 150 éven át uralta a pécsi egyházmegyét. Ekkor csaknem teljes egészében eltűnt a térségből a keresztény hit. Ezért beszélhetünk itt ma a negyedik evangelizálás kihívásáról.
VR: A jubileum mottója a Rómaiakhoz írt levélből vett idézet: „Ha szent a gyökér, szentek lesznek az ágaik is” (Rm 11,16). Bíboros úr, megvalósíthatjuk Szent Pál szavait erősen szekularizált társadalmainkban?
Schönborn bíboros: Természetesen igen, de amikor a gyökerekről beszélünk, ne feledjük el, hogy a hit forrása jelen van a keresztség révén, a szentek által, akik ezen a földön éltek, a hitéletben, az imában, az áldozathozatalban, annyi hívő önátadásában, amely gyakran alázatosan rejtve marad a mindennapi életben. Nemcsak arról van tehát szó, hogy hirdessük az Evangéliumot, hanem arról is, hogy fedezzük fel újra az evangéliumi forrás élő jelenlétét környezetükben.
VR: Bíboros úr, Ön, mint bécsi érsek különösen közel áll a magyar helyi egyházhoz. Magyarország idén ünnepli az osztrák határán húzódó vasfüggöny lehullásának 20. évfordulóját. Milyen változásokról beszélhetünk az elmúlt két évtizedben?
Schönborn bíboros: Mindenekelőtt a szabadságot kell megemlítenünk, amely értékes ajándék, bár kihívásokkal jár. Jelen vannak azonban a posztkommunizmus szenvedései is. Ebben a nehéz időszakban az egyház segítő szerepet tölthet be az irányt vesztett társadalom drámai helyzetében.
VR: Pécs 2010-ben az európai kultúra egyik fővárosa lesz. Ez újabb alkalmat jelent majd arra, hogy kifejezésre juttassuk a kultúra és a kereszténység közötti elválaszthatatlan kapcsolatot, amely Európa arculatát kialakította?
Schönborn bíboros: Természetesen ez jó lehetőség, amely azonban nem mentes a nehézségektől. Ugyanis nem nyilvánvaló a kultúra és a hit egymáshoz való közelsége. Ma olykor úgy tűnik, hogy nagy közöttük a távolság, ezért arra kell törekednünk, hogy közelebb kerüljenek egymáshoz. A kultúra keresztény gyökereinek újra felfedezése nem könnyű feladat, de olyan kihívás, amelyet vállalnunk kell – mondta műsorunknak adott interjújában Christoph Schönborn bíboros, bécsi érsek, a Szentatya különleges küldötte a pécsi jubileumi szertartásra.
Vatikáni Rádió