A hét angyal közül az egyik odajött, és így szólt hozzám: »Jöjj, megmutatom neked a nagy parázna asszony kárhozatát, aki a nagy vizek fölött ül, akivel a föld királyai paráználkodtak, és akinek paráznasága borától megrészegültek a föld lakói!« És lélekben elvitt engem a pusztaságba: egy asszonyt láttam skarlátvörös fenevadon ülni, amely tele volt a káromlás neveivel, és hét feje és tíz szarva volt. Az asszony pedig bíborba és karmazsinba volt öltözve, felékesítve arannyal és drágakővel és gyöngyökkel. Kezében arany serlegettartott, telve utálatossággal és paráznaságának tisztátalanságával. A homlokára ez a név, ez a titok volt írva: »A nagy Babilon, a föld paráznaságainak és utálatosságainak anyja!«
És láttam, hogy az asszony részeg a szentek vérétől és Jézus vértanúinak vérétől. Mikor őt láttam, nagyon csodálkoztam. Az angyal azt mondta nekem: »Miért csodálkozol? Megmagyarázom én neked az asszony titkát és a fenevadét, amely őt hordozza, amelynek hét feje és tíz szarva van! A fenevad, amelyet láttál, volt és nincs, és megjelenik. Fel fog szállni a mélységből, és a vesztébe jut; a föld lakói pedig csodálkozni fognak – azok, akiknek a neve nincs beírva az élet könyvébe a világ teremtése óta–, amikor látják a fenevadat, amely volt és nincs. – Ennek ez a bölcs értelme: A hét fej hét hegy, amelyeken az asszony ül; és hét király. Öt már elesett, az egyik még van, a másik pedig még nem jött el. Amikor eljön, csak rövid ideig lesz maradása.
Jel 17, 1-10
A hét dombon terül el Róma, és ez a nagyváros, a római világbirodalom központja, bálványimádásával, babonáival, császárkultuszával vétkezik, a Szentírás nyelvén: erkölcstelenkedik. Az utcanő abban a korban egy pántra írva a homlokán viseli a nevét, hogy bárki megszólíthassa. Ez a bűnös nő szemben áll a csillagkoronás napba öltözött asszonnyal. A Szent Író kortársait, de bennünket is választás elé állít. Isten féltékeny, Isten, parancsa világos: I. Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj! Egyházunk tanítása szerint ez azt jelenti: Istent felismerve első kötelességünk a benne való hit, a neki kijáró imádat, hódolat és dicsőítés, uralma kizárólagosságának elismerése. Választanunk kell hova akarunk költözni, a mennyei Jeruzsálembe, vagy a pusztulásra ítélt Rómába; kinek a társaságát igényeljük, a kéjnőjét, vagy a napba öltözött asszonyét?! Ez a döntés akkoriban élet, halál kérdés volt, de ez ma is ugyanilyen élet, halál kérdés, mert döntésünk meghatározza az örök életünket.
Isten tiszteletben tartja döntésünket. Az tegyen boldoggá akit, vagy amit választottunk, amit szolgálunk, akinek dicsőségén fáradozunk! Döbbenjünk rá, hogy nem lehet kétfelé botladozni! Ha reggeltől estig csak evilági dolgok után forgolódsz, ha az, hogy hogyan nézel ki, vagy az, hogy hol nyaralsz és mit eszel, iszol, ha a vállalkozásod sokkal előbbre való mint az Isten, ha minden csecse - becse, emlék, tárgy sokkal fontosabb mint az, hogy az otthonomban egyetlen kereszt megjelenjen a falon, akkor mondhatsz bármit, te gyakorlatilag bálványimádó vagy, a nagy szajhának az ágyasa!
Nem csak a papok dolga Istent dicsőíteni, a Szentháromságról tettekkel, szavakkal szeretettel, tisztelettel tanúságot tenni, ez minden ember feladata, még akkor is ha ezért kikacagnak, vagy bolondnak tartanak is. Az őskeresztényeknél, de sokfelé a világban ma is Isten melletti kiállásért halál járt! Örök életedről döntesz! Az apostolok a vezetőink, akik egy krízishelyzetben mikor Jézus döntés elé állította őket, világosan kimondták: Uram, kihez mennénk? Az örök élet igéi nálad vannak. (Jn 6,68)
Térj meg és élni fogsz,
Csaba t.
Kép: Szászvárosi gyerekekkel hálát adunk a Szent Antal nevében kapott kenyérért.