„Jó Mester, mit kell tennem, hogy elnyerjem az örök életet?” - XVI. Benedek üzenete a 25. Ifjúsági Világnapra
Idén március 28-án ünnepeljük az Ifjúsági Világnap ekindításának 25. évfordulóját, amely II. János Pál akaratából jött létre. Így minden évben a világ minden részéről összegyűlnek a hívő fiatalok. Profetikus kezdeményezés volt, amely bőséges gyümölcsöket termett. Lehetővé tette az új keresztény nemzedékek számára a találkozást, hogy meghallgassák Isten Szavát, felfedezhessék az egyház szépségét és megélhessék a hit erős érzését, amely sokakat elvezetett arra a döntésre, hogy teljesen Krisztusnak adományozzák magukat. A mostani Ifjúsági Világnap egy állomást jelent a 2011-es madridi világtalálkozó felé. A felkészülés érdekében a Szentatya idén Márk evangéliumának egy részletéről elmélkedik üzenetében: „Jó Mester, mit kell tennem, hogy elnyerjem az örök életet?” (Mk 10,17) Az evangéliumi rész Jézus és a gazdag ifjú találkozását írja le. Ezzel a témával II. János Pál a fiatalokhoz szóló 1985-ben írt első levelében már foglalkozott.
A hét részből álló pápai üzenet első fejezete a „Jézus és az ifjú találkozása” címet viseli. A történet hatékonyan kifejezi Jézus különleges figyelmét a fiatalok, várakozásaik, reményeik iránt. Megmutatja, mennyire vágyik rá, hogy személyesen találkozhasson veletek és párbeszédet kezdhessen mindannyiótokkal – írja XVI. Benedek.
2. rész: Jézus rátekint és megszereti őt
Az Úr tekintetében rejlik ennek a különleges találkozásnak és az egész keresztény tapasztalatnak a lényege. Ebből a szeretetből fakad a keresztény élet forrása és ez az evangelizáció alapvető oka: ha valóban találkozunk Jézussal, nem tehetünk mást, mint hogy tanúságot teszünk róla azoknak, akik még nem találkoztak tekintetével.
3. rész: Az életterv felfedezése
Az evangéliumi ifjúhoz hasonlóan a mai fiatalok is gazdagok jó tulajdonságokban, energiában, álmokban és reményekben. Mit kell tennem? – teszi fel a kérdést az ifjú. Az az életszakasz, amelyben a fiatalok élnek, a felfedezések ideje. Azoknak az ajándékoknak és felelősségeknek a felfedezése, amelyeket Isten adott nekik. Ugyanakkor az alapvető döntések meghozatalának ideje is ez, életterveik felépítéséé. Annak a pillanata, amikor fel kell tenni a lét valódi értelmére vonatkozó kérdést: Elégedett vagyok-e életemmel? Hiányzik-e valami belőle? Annak az élettervnek a felfedezéséhez, amely teljesen boldoggá tesz benneteket, hallgassátok meg Istent, akinek mindannyiótok számára van egy szeretetterve.
4. rész: Gyere és kövess engem!
Jézus arra hívja a gazdag ifjút, hogy tekintsen túl törekvéseinek, személyes terveinek kielégítésén. Azt mondja neki: gyere és kövess engem! A keresztény hivatás az Úr szeretetén alapuló javaslatából fakad és csak egy szeretettel adott válasznak köszönhetően valósítható meg. Fogadjátok örömmel hívását követésére, hogy intenzíven és eredményesen tudjatok élni a világban – hangsúlyozza a pápa. Az evangéliumi gazdag ifjú szomorúsága akkor születik meg mindenki szívében, amikor nincs bátorsága Krisztust követni, meghozni az igazi döntést. De sosem túl késő válaszolni rá! A papság évében a pápa felhívja a fiatalok figyelmét, hogy nagylelkűen és lelkesen fogadják el a papságra való hívást. Ne féljenek a szerzetesi, misszionáriusi élettől, hiszen az Úr nagy örömmel ajándékozza meg azt, aki bátran válaszol hívására. Akik azt érzik, hogy a házasságra kaptak meghívást, fogadják azt hittel és kötelezzék el magukat szilárd alapot teremtve a nagy, hűséges és az élet ajándékára nyitott szerelemre, amely gazdagságot és áldást jelent a társadalom és az egyház részére.
5. rész: Fordulj az örök élet felé!
A mindannyiunkat váró jövőre vonatkozóan kérdéseket feltenni teljes értelmet ad a létezésnek, mivel olyan távlatok felé irányítja az élettervet, amelyek korlátlanok és nem mulandóak, amelyek a világ szeretetéhez vezetnek és ahhoz, hogy elkötelezzük magunkat fejlődése érdekében. Ezt mindig olyan szeretettel és örömmel tegyük, amelyek a hitből és a reményből születnek. Olyan horizontok ezek, amelyek segítenek, hogy ne csak a földi valóságot értékeljük, hanem vegyük észre, hogy Isten sokkal nagyobb távlatot készít számunkra. XVI. Benedek arra bíztatja a fiatalokat, hogy építsék be mindezt élettervükbe, hiszen az örökkévalóságra kaptunk meghívást. Isten azért teremtett bennünket, hogy Vele legyünk mindig. Ez a perspektíva segít teljes értelmet adni választásaitoknak és minőséget biztosítani létezéseteknek – figyelmeztetet a pápa.
6. rész: A Tízparancsolat, a hiteles szeretet útja
Jézus emlékezteti a gazdag ifjút a Tízparancsolatra, amely szükséges feltétele az örök élet elnyerésének. Alapvető viszonyítási pontot jelentenek ahhoz, hogy a szeretetben éljünk, hogy világosan különbséget tegyünk jó és rossz között, valamint, hogy szilárd és tartós élettervet építsünk. Jézus megkérdezi a mai fiatalokat is, hogy ismerik-e ezeket a parancsolatokat és, hogy az isteni törvények szerint formálják-e lelkiismeretüket, valamint, hogy a mindennapi életükben alkalmazzák-e ezeket. E kérdések szemben állnak a jelenlegi mentalitással, amely értékektől, szabályoktól, objektív normáktól független szabadságot kínál. Arra hív, hogy mindent utasítsunk el, amely a pillanatnyi vágyainknak korlátot vet. Ez az ajánlat ahelyett, hogy a valódi szabadsághoz vezetne, az embert önmaga, saját pillanatnyi vágyainak a rabszolgájává teszi. Olyan bálványok rabjává válik, mint a hatalom, a pénz, a korlátlan örömszerzés és a világ csábításai, valamint képtelen lesz követni a szeretetre kapott hivatást.
7. rész: Szükségünk van rátok
A mai fiataloknak sok problémával kell szembe nézniük, amelyek a munkanélküliségből, a biztos viszonyítási pontok és a jövőre vonatkozó konkrét kilátások hiányából származnak. A nehézségek ellenére ne csüggedjetek és ne adjátok fel álmaitokat! Szívetekben ápoljátok a testvériség, az igazságosság és a béke nagy vágyait. A jövő annak a kezében van, aki az élet és a remény alapvető értelmét keresi. A jövő a kezetekben van – hangsúlyozza a pápa a fiataloknak -, mivel az Isten által szívetekbe zárt ajándékok és gazdagság hiteles reményt adhatnak a világnak. Az Isten szeretetébe vetett hit tesz erőssé és nagylelkűvé benneteket. Bátorságot ad, hogy szembe tudjatok nézni az élettel és felvállaljátok a családi és szakmai felelősséget. Kötelezzétek el magatokat jövőtök építése iránt a személyes és tanulmányi képzés komoly útján keresztül, hogy hozzáértő módon és nagylelkűen tudjátok szolgálni a közjót. Arra kaptatok meghívást, hogy egy igazságosabb és testvériesebb jövőt építsetek. Nem hősies vagy rendkívüli tettek véghezviteléről van szó, hanem arról, hogy cselekedjetek saját tehetségeteket és lehetőségeiteket kibontakoztatva, folyamatosan elkötelezve magatokat a hitben és a szeretetben való előrehaladásban – zárja a 25. Ifjúsági Világnapra írt üzenetét XVI. Benedek.
Vatikáni Rádió