A Boldogasszony-zarándokvonat június 1-jén Csíksomlyóra, a Fekete Madonna-vonat pedig június 26-án Lengyelországba indul. A szervező Misszió Tours Utazási Iroda május 11-én tájékoztatta a sajtó munkatársait a részletekről.
Az idei csíksomlyói búcsúi szentmise főcelebránsa Veres András győri megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke lesz.
A sajtótájékoztatón elsőként Székely János esztergom-budapesti segédpüspök, a Boldogasszony-zarándokvonat lelkivezetője egy fiatalkori emlékét idézte fel, a Krakkóból Częstochowába tartó zarándoklatát. Mint elmondta, katarzist jelentett számára, hogy mennyien indultak imádságos lélekkel az útra, mennyien gyóntak meg, s hogy a lengyelek mekkora szeretete kísérte a magyar csoportot. Hozzátette: úgy érezte akkor, az egész ország egy szívvel dobogott. Kiemelte, Csíksomlyó a történelmi Magyarország lelki szíve, az országnak pedig megbékélésre és lelki megújulásra van szüksége, ehhez járulhatnak hozzá azok a zarándokok, akik pünkösdkor elmennek Csíksomlyóra.
A sajtótájékoztatón részt vett Jerzy Snopek, Lengyelország budapesti nagykövete is. Ő is régebbi, személyes élményeivel kezdte beszédét: magyar feleségével évekig Krakkóban laktak, ahol gyakran megfordultak magyar zarándokok, akik részt vettek a częstochowai zarándoklaton. Hozzátette: véleménye szerint a korábban megválasztott lengyel pápa személyes kisugárzása csak fokozta az érdeklődést a magyar fiatalokban az országa iránt. Mint mondta: hazájában komoly hagyománya van ezeknek a zarándoklatoknak, melyek a híveknek lelki feltöltődést adhatnak. Ezt kívánta az idei Fekete Madonna-zarándokvonat utasainak, és a többi résztvevőnek.
Soltész Miklós államtitkár az újságíróknak elmondta, hogy – amint az elmúlt esztendőkben, úgy az idei évben is – komolyabb összeggel járul hozzá a minisztérium a zarándokúthoz. Hozzátette: a kormány és a Rákóczi Szövetség összesen ötszáz fiatal részvételét támogatja a két zarándoklaton. A program résztvevői közt vannak délvidéki, kárpátaljai fiatalok, de Böjte Csaba ferences szerzetes székelyhidi és szovátai gyermekotthonainak lakói is. Fontosnak tartotta elmondani, hogy olyan, szerte a világban, a diaszpórában élő diákokat is várnak, akik korábban még nem jártak sem Magyarországon, sem Erdélyben.
Gaal Gergely, a Szent László-emlékév tanácsadó testületének elnöke elmondta, hogy a Csíksomlyóra és Lengyelországba induló két zarándokvonat programja szorosan kapcsolódik a Szent László-év rendezvényeihez is. Hangsúlyozta, minden zarándoknak szeretnének egy Szent Lászlót ábrázoló pólót adni, emellett Csíkszeredán és Krakkóban bemutatják a Szent László életéről szóló szabadtéri kiállításukat, illetve kiadványokat és imaképeket is adnak minden zarándoknak – ismertette a terveket.
Budai László, a Misszió Tours ügyvezetője kifejtette, hogy a Boldogasszony-vonaton – melyre már minden hely elkelt – ezerkétszázan, a Fekete Madonna-vonaton pedig ezren utazhatnak majd a kegyhelyekre. Idén kerékpárral és gyalogosan is útnak indulnak zarándokok, jövőre pedig azt tervezik, hogy ifjúsági zarándokvonatot is indítanak. Fontosnak tartotta megemlíteni, hogy Csíksomlyóra „elviszik” minden ember imaszándékát, aki elküldi azt az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre vagy azt az utazási iroda címére eljuttatja. Hozzátette: a kegyhelyen, a búcsú előestéjén Székely János vezetésével imaórát tartanak majd a küldött imaszándékokért.