Sajnos Románia itt is az élen van, közel 2000 ember halt meg az elmúlt évben az utakon!! Balesetmentes közlekedést kívánok mindenkinek!!
Csaba t.
Magyarország — Életét teszi kockára, aki autóba ül a 2-es, 4-es, illetve a 6-os főúton: ezek lettek a tavalyi esztendő halálútjai.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) évkönyve szerint arányaiban a 2-es főút Budapest és Parassapuszta közötti 78 kilométere a „leghalálosabb”: itt tavaly öten haltak meg, a 352 kilométeres 4-es úton 13-an, a 262 kilométer hosszú 6-oson pedig 12-en vesztették életüket. A Budapestről induló, Szolnokot és Debrecent is érintő 4-esen szinte minden másnapra jutott egy baleset.
A hvg.hu szerint a riasztó számok ellenére itthon nem veszélyesebb autózni, mint Belgiumban. Az Európai Bizottság adatait alapul véve idehaza és belga földön is 65-65 halálos közlekedési áldozat jut egymillió lakosra vetítve. Ez egyébként sokkal rosszabb, mint a svédeknél, és a briteknél, ahol egymillió emberből 26-an, illetve 27-en halnak meg közlekedési balesetben. Hozzánk képest kockázatosabb Lengyelországban autóba ülni, ott minden egymillió emberből 77-en halnak meg az utakon.
Nem lepték meg a baleseti statisztikák Ikotics István mesteroktatót.
– Nem tudok elég gyorsan haladni az autópályán, hogy ne előzzenek meg. Aki a sebességhatárt betartva 130-cal szeretne autózni, folyton veszélyes sávváltásokra kényszerül, mert a külső sávban a kamionok túl lassan haladnak, a belsőben pedig a 160-nal vagy annál is gyorsabban száguldozó autók tolják le az embert – magyarázta Ikotics István.
Székely Gyula, a Vezetéstechnikai Képzési Központ vezetője szerint hibás emberi pszichés viselkedés, a gyorshajtás és a fizikai törvények nem ismerése okozza a balesetek többségét.
– Túlterheltek a keskeny utak. A megmaradt kétszer egysávos utakon szeretnek ugyanolyan sebességgel autózni az emberek, mint a sztrádákon – érvelt a szakember, aki szerint a sok karambol másik oka, hogy a sofőrök nagy része nem vezet jól. – A vezetők jó része túlértékeli saját magát. Ehhez jön még az általános túlhajszoltság. Nem csak arra gondolok, hogy felettesek azt várják a céges autókat vezető beosztottaktól, hogy lehetetlenül gyorsan érkezzenek meg ide vagy oda. Hanem túlhajszoltak, fáradtak az emberek – hívta fel a figyelmet Székely Gyula.
Kétségtelen, hogy sokszor maguk a járművezetők felelőtlensége a baleset oka. A rendőrségi statisztikák szerint még mindig gyorshajtás, az elsőbbség meg nem adása és a kanyarodási szabályok be nem tartása okozza a legtöbb balesetet.
– Sokan megszokásból vezetnek, felelőtlenek, gyakran még az indexet sem használják, ezzel pedig nemcsak magukat, de másokat is veszélybe sodornak – mondta Csilla /Fotó: Fuszek Gábor
Ezen hivatott változtatni a Véda kamerarendszer, amely automatikusan lefotózza a megengedettnél gyorsabban hajtó autókat: eddig 365 traffipaxot szereltek fel. A rendőrség adatai szerint tavaly 265 616 esetben gyorshajtás miatt bírságoltak, több mint 8,9 milliárd forintra. A rendőrség szerint a Véda bevált: 2015-ben 16 331 személysérüléses közlekedési balesetben 644–en haltak meg, 2016-ban 16 506 esetben 597-en.
Szavazzon ide kattintva! Ön biztonságban érzi magát az utakon?
Hanyagolják a téli gumit
Bár a rendőrség minden ősszel figyelmezteti az autósokat, hogy életveszélyes lehet téli útviszonyoknál nyári gumikkal közlekedni, egy felmérés szerint az autók midössze hetven százalékára került csak téli gumi. Pedig nyári abronccsal háromszoros lehet a féktáv a jeges úton, ez pedig súlyosan balesetveszélyes, így létfontosságú lenne a csere.