Szeptember 13-án, szerdán vette kezdetét a sérült felnőtteket foglalkoztató program az erdélyi Szentegyházán működő Szent Gellért Alapítványnál.
Pál Emőke Sarolta PR-menedzser elmondta, a tevékenységbe jelenleg tizenhatan kapcsolódtak be, van köztük egy-két tizenéves is, de leginkább felnőttek alkotják a csapatot, akik Almásról, Lövétéről, Szentkeresztbányáról és Szentegyházasfaluról járnak az alapítványhoz. Lőrincz Kinga gyógypedagógus foglalkozik velük, ő vezeti a programokat.
Az őszi tevékenységindító programjuk az úgynevezett szerdai foglalkozás volt. Akárcsak év közben, ez alkalommal is reggel nyolckor az alapítvány speciális mikrobusza járt körbe a résztvevőkért. Miután megérkeztek, sor került a szokásos Hogy vagy?-körre, amelyet az egyik sérült lány vezet. Most ez a beszélgetés hosszabb volt, mint máskor, hiszen nemcsak egy hét, hanem az egész nyár élményeiről számoltak be egymásnak a jelenlévők. Ez a heti egy alkalom az, amikor mindannyian tudnak találkozni, együtt lenni, más alkalmakra ugyanis nem jár be mindenki. A kézműves tevékenységekbe, vagyis a munkavégzésbe és a célirányos programokba ugyanis nem tud mindenki bekapcsolódni.
Az „évnyitó” alkalmon nemezszappanokat készítettek a foglalkoztatottak. Az alapítványnak célja, hogy ezekkel a tevékenységekkel részint kiderítsék, ki miben jó, részint pedig olyan szakmát tanítsanak, s ezt követően olyan munkavégzésbe tudják bevonni a csoporttagokat, amelyeket profitra tudnak fordítani a foglalkoztatottak, illetve a megélhetésüket tudják vele biztosítani. Az alapítványnál több ilyen program is beindult: van gyertyaöntés, nemezelés, vászontáskavarrás, kerámiázás. Ezekre a foglalkozásokra annak függvényében járnak be, hogy ki miben bizonyult ügyesnek, kinek mi az erőssége.
A Szent Gellért Alapítvány 1993-ban jött létre.
Alapvető céljuk:
– Fiatalok, gyermekek keresztény szellemben való nevelése
– Fogyatékkal élők, sérültek, idős emberek, nagycsaládosok segítése, hogy ezáltal a társadalomban való megmaradásuk, beilleszkedésük teljesebb legyen
– A helység és a környék szociális problémáinak felkarolása
Tevékenységi területeik:
– lelki, nevelői, kulturális jellegű tevékenységek találkozók, önsegítő csoportok, közösségi és egyéni foglalkozások, játszóházak, kézműves foglalkozások, rajzpályázatok, biblia-, nyelv- és önismereti-táborok, misztériumjátékok, lelkigyakorlatok
– értelmi és fizikai sérültekkel való foglalkozás: információnyújtás, fejlesztés, gyógytorna, foglalkoztatás, szállítás, szabadidős program-nyújtás
– egészségügyi segédeszközök kölcsönzése illetve adományozása beteg és idős emberek ápolásához, nagycsaládosok, szociálisan hátrányos helyzetűek segítése (ruhákkal és élelmiszercsomagokkal)