Dodóval Torockószentgyörgyön találtunk egy hatalmas folt ilyen gyapjas tinta gombát... nem merték leszedni, pedig finom, ehető gomba!! Most hétvégén szeretnék kimenni a természetbe, mindenkit bíztatok, irány az erdő, a mező, míg ilyen jó idő van! Zárójelben: óvatosan, de a jó gombát le lehet szedni!!
A világot megismerni, megszeretni, kint a természetben lehet!! A katekizmus szerint azért vagyunk a világon, hogy azt megismerjük, megszeressük és így a mennyországba jussunk!! Mindenkit bíztatok, hogy kezdjük el "megismerni" ezt a gyönyörű világot!! Isten csodáinak megismerése a jó Istenhez vezet bennünket!
Szeretettel,
Csaba t.
GYAPJAS TINTAGOMBA
(COPRINUS COMATUS)
Az ízletes gyapjas tintagomba Közép-Európa erdeiben, legelőin és mezőin elterjedt. Különlegessége, hogy az eleinte fehér kalap egy önfeloldódási folyamat következtében idővel elfeketedik, elfolyósodik. Nevét arról kapta, hogy korábban ezt a keletkező sötét folyadékot tintaként használták fel. Húsz féle aminosavat tartalmaz, ami között megtalálható a nyolc esszenciális is. Mindemellett ásványi anyagokban, nyomelemekben és biológiailag aktív anyagokban (pl. ergothionein) is gazdag.
A gyapjas tintagomba elsősorban a szénhidrát háztartásra gyakorolt kedvező befolyásáról ismert. Állatkísérletek, valamint cukorbetegek körében végzett humán vizsgálatok egyaránt kimutatták, hogy javítja a glükóz felhasználását, illetve vércukorszint-csökkentő hatással rendelkezik, ami a hasnyálmirigy inzulintermelésére gyakorolt előnyös befolyására vezethető vissza. A kutatók beszámolói szerint a gomba hatóanyagai egyfajta “védőernyőt” hoznak létre az inzulintermelésért felelős sejtek fölött (Langerhans-szigetek sejtjei). További kutatások arra utalnak, hogy a gyapjas tintagomba a cukorbetegség kései szövődményeit (pl. keringési zavarok) is képes ellensúlyozni. A tanulmányok kimutatták, hogy a gyógygomba túlsúly esetén is előnyösnek bizonyul, a vércukorszintre és összanyagcserére gyakorolt jótékony befolyásának köszönhetően segíti a fogyást.
Csíragátló, illetve a gombás fertőzések elleni hatását is igazolták (pl. Candida albicans esetén), ami azért jelentős, mert az ilyen fertőzések jelentősen megzavarhatják a belek egészséges működését és a szervezet természetes védekezőképességét. Ismert a gomba hatóanyagai és a nemi hormonok közti kölcsönhatás is, ami a hormonérzékeny tumorok esetében (pl. mellrák) védő hatáshoz vezethet.
A GYAPJAS TINTAGOMBA ISMERT HATÁSAI RÖVIDEN
A vércukorszint szabályozása ill. csökkentése
Az összanyagcsere normalizálása
A fogyás támogatása
Csiragátló és gombásodás-gátló hatás
A szervezet támogatása a tumorok feletti felügyeletben