Akik az új pápát választják: a bíborosi kollégium számokban

b_300_300_16777215_00_images_stories_Szent_Istenkeresok_ConclaveWalk.jpgTörténelmi pillanat: 133 férfi – a bíborosok testülete. Az ő kezükben van most a toll, amellyel a katolikus egyház történetének új fejezetét írják a Sixtus-kápolnában május 7-től. Mi mindent érdemes tudni e testületről? A hivatalos statisztikákat adjuk közre a Magyar Kurír írása nyomán.

A konklávé május 7-én kezdődik, Ferenc pápa utódát 133 bíboros fogja megválasztani a Sixtus-kápolnában. A választásra jogosultak, tehát a nyolcvan év alatti bíborosok pontos létszáma 135 fő, azonban egészségi állapotára hivatkozva távolmaradását jelezte Antonio Canizares Llovera nyugalmazott valenciai érsek. Giovanni Angelo Becciu, a Szentek Ügyeinek Kongregációja volt prefektusa pedig lemondott a konklávén való részvételéről.
A bíborosi kollégium teljes létszáma 252 fő. Azonban 117 tagja már betöltötte 80. életévét: a legidősebb Angelo Acerbi, aki Magyarország első apostoli nunciusa volt a rendszerváltás után – századik életévét tölti be idén szeptemberben. A legfiatalabb a 45 éves Mikola Petrovics Bicsok, aki a mai Ukrajna területén született, de Ausztráliában szolgál, az ott élő görögkatolikusok melbourne-i Szent Péter és Pál eparchiájának püspöke. A konklávén részt vevők közül Carlos Osoro Sierra nyugalmazott madridi érsek a legidősebb, aki május 16-án lesz 80 éves. Érdekesség, hogy a konklávé szinte valamennyi résztvevőjét már a II. vatikáni zsinat után szentelték pappá.
A Sixtus-kápolnában kinevezésük időpontjának sorrendje szerint foglalnak helyet a választók. Legkorábban, 1994-ben Vinko Puljić volt szarajevói érseket kreálta bíborossá Szent II. János Pál. A lengyel pápa utolsó konzisztóriumáról, 2003-ból további négy bíborossal találkozhatunk. Huszonegy bíborost XVI. Benedek pápa nevezett ki, a további 107 főt pedig Ferenc pápa, utoljára a 2024. december 7-i konzisztóriumon.
Érdemes szót ejtenünk a három rendről is: megkülönböztetünk püspök, pap, és diakónus bíborosokat. E címeknek a kora középkorban volt jelentőségük, amikor a bíborosi testület tagjai szinte kizárólag a Róma környéki papság soraiból kerültek ki. A soron következő konklávé résztvevői közül öten a püspöki, 109-en a papi, 19-en a diakónusi rend tagjai.
Az új pápa megválasztásának örömhírét a protodiakónus bíboros hirdeti ki. Ő az, akit a pápa a legrégebben nevezett ki a diakónusi rend tagjai közül. Ezt a címet jelenleg Dominique Mamberti, az Apostoli Szignatúra prefektusa viseli, így a fehér füst felszállását követően majd ő lép a Szent Péter-bazilika erkélyére, hogy bejelentse az új pápa személyét.
A konklávé egyik legkülönlegesebb résztvevője Timothy Radcliffe angol teológus, aki engedélyt kapott Ferenc pápától, hogy bíborosi címét az ilyenkor kötelező püspökké szentelés elhagyásával viselhesse.
A bíborosok soraiban 17 szerzetesrend képviselteti magát. Legnagyobb létszámban, öt fővel szalézi szerzetesekkel találkozhatunk. Ezt követi a ferences és a jezsuita rend négy-négy fővel. Három bíboros a minorita rend tagja, továbbá két-két fő a lazarista, a redemptorista, a verbita és a domonkos rendből érkezik. Egy-egy tagja van a kapucinus, a kármelita, az ágostonos, a ciszterci rendnek, valamint a kevésbé ismert Szentlélek Kongregációnak, a Szent Szív Misszionáriusainak, a Missionari Consolata és a scalabriniánus rendnek, továbbá az amerikai alapítású X. Piusz Világi Intézetnek, amely nem tévesztendő össze a Szent X. Piusz Papi Testvérülettel.
Aki képernyőn követi a szertartásokat, annak könnyen szemet szúrhat egyes bíborosok „furcsa öltözéke”. Ennek oka, hogy mivel egyházunk színes, számos rítus képviselője is megjelenik a bíborosi kollégiumban. A választók közül Mikola Bicsok a bizánci, George Jacob Koovakad, a Vallásközi Párbeszéd Dikasztériumának prefektusa a szír-malabár, Louis Raphaël Sako bagdadi pátriárka a káld, Berhaneyesus Demerew Souraphiel addisz-abebai érsek az etióp, Baselios Cleemis Thottunkal trivandrumi (Tiruvanántapuram) nagyérsek a szír-malankár rítushoz tartozik.
A legtöbb bíboros európai, összesen 53 fő (közülük ketten távol maradnak), Ázsiát 23, Közép- és Dél-Amerikát 21, Afrikát 18, Észak-Amerikát 16, Óceániát pedig négy fő képviseli. Mivel Ferenc pápa számára mindig is fontosak voltak a perifériák, olyan országokból is érkeznek választók, melyeknek eddig még nem vett részt képviselője konklávén: például Haitiról, Tongáról vagy Mongóliából.
Benke Zsuzsa
Forrás: Magyar Kurír
Fotó: Vatican Media