2010. január 2-án végcéljához érkezett a Világ Körüli Menet a Békéért és az Erőszakmentességért.
Az Menet az Andok csúcsai között ért véget, az Argentínában található Tanulmányozás és Elmélkedés Parkjában, Punta de Vacasban. A Menet a világtörténelem legnagyobb összefogása, amely a békéért, leszerelésért és egy erőszakmentes tudatosság létrehozásáért és terjesztéésrt jött létre, s amelynek üzenete milliókhoz jutott el.
Január 2-án 15000 ember ünnepelt Punta de Vacasban a világ minden tájáról, így Magyarországról is - köztük olyan aktivistával, aki egyike volt azoknak, akik Dévára is elhozták a Menet hírét.
Kapcsolódó cikk:
Erdélyben a világ körüli békemenet
Csütörtök, 2009. október 01., 15.43
A napokban budapesti önkéntes fiatalok látogattak Dévára, a Szent Ferenc Alapítványhoz, illetve a Téglás Gábor iskolacsoportba, támogatókat szerezni a ma induló világkörüli menethez, mely a béke és az erőszakmentesség jegyében zajlik.
A mozgalomról, az egyik budapesti önkéntes, Kollár Adrien írt beszámolót lapunknak.
A mai napon, Gandhi születésnapján, az Erőszakmentesség Világnapján indul Új-Zélandról a Humanista Mozgalom által kezdeményezett Világ Körüli Menet a Békéért és az Erőszakmentességért, amely Románia több városán keresztül is áthalad majd.
Böjte Csaba atya Budapesten csatlakozott a világtörténelem legnagyobb összefogásához a békéért. A Menet öt szervezője Csaba testvér meghívására öt napot töltött el a dévai gyermekotthonban, hogy foglalkozásokat tartson a gyerekeknek, és hogy Erdélybe is eljutassák a Menet hírét.
A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a világ egy nukleáris háború felé sodródik, mely az emberi történelem legnagyobb katasztrófáját jelentené. Ezen kívül, hogy hangot adjon a többségnek, amely békét akar. Végső soron, hogy elterjesszen egy olyan, újfajta globális tudatosságot, mely elutasítja a ma olyannyira elterjedt és elfogadott erőszak minden formáját.
A Menet legfontosabb céljait (a világ atomfegyverkészletének leszerelése; a megszálló csapatok azonnali hazahívása; az országok közötti megnemtámadási egyezmények aláírása) a teljesség igénye nélkül olyan személyek támogatják, mint Jose Saramago Nobel-díjas író, Noam Chomsky nyelvész, filozófus, továbbá színészek, mint Viggo Mortensen, Cate Blanchett vagy Penelopé Cruz, zenészek, mintLou Reed, Bryan Adams, Yoko Ono, egyházi személyek, mint Desmond Tutu Nobel-békedíjas érsek, Böjte Csaba ferences rendi szerzetes, Rowan Williams Canterbury érseke, politikusok, mint Ecuador, Bolívia, Argentína, Chile, Horvátország elnöke, és számos közéleti személyiség szerte a világon. A magyarországi csatlakozók közé tartozik Mádl Ferenc volt köztársasági elnök, Sebestyén Márta énekesnő, Jordán Tamás színész, vagy Kepes András újságíró.
A Világ Körüli Menet a Békéért és Erőszakmentességért 90 nap alatt járja be a hat kontinenst, több mint száz országot és még több várost érint. 2010. január 2-án, az Andok csúcsai között ér véget.
A mozgalom tagjai hat osztálynak tartottak filmvetítéssel egybekötött előadást a dévai Téglás Gábor Iskolában is, bemutatva a Menetet a diákoknak és tanároknak. A beszélgetés után az iskola azonnal csatlakozott a Menethez, a közös együttműködés jegyében. Tervbe vették, hogy tavasszal a dévai vár alatt is megszervezzék a 2004 óta hagyományosan évente megrendezendő Fáklyás Békejelet, amely Budapesten került elsőként megrendezésre, s azóta szerte a világban, öt kontinens számos országában, több ezer ember részvételével jön létre.
A szervezőknek a hétvégén lehetőségük nyílt kézműves-foglalkozásokat is tartani a gyerekeknek a Szent Ferenc Alapítvány dévai otthonában. A legjobb rajzok, alkotások rövidesen kiállításra kerülnek Budapesten.
A Menet romániai vonala Jászváros-Bukarest-Nagyszeben-Arad mentén csatlakozik majd a budapestiekhez. Arról, hogy a romániai csapat tesz-e kitérőt Dévára, még folynak az egyeztetések.
A Világ Körüli Menet nem csak a globális, hanem a helyi problémákra is fel kívánja hívni a figyelmet, így a közös esemény a szomszédos országok közötti megbékélés nem csupán szimbolikus, hanem konkrét lehetősége is.
Kollár Adrien
Az eseményen beszédet mondtak az alapcsapat tagjai, köztük Tomas Hirsch is:
"A Menet egy jelzés a viharos időket élő világnak. A béke és erőszakmentesség jele. Igaz ugyan, hogy a Menetnek köszönhetően egyetlen fegyvergyár sem zárt be. A bombák továbbra is fenyegetik életünket az egész világon, és ez a kegyetlen és embertelen rendszer még mindig áll. Tisztáznunk kell valamit: rettenetesnek találjuk a jelenlegi helyzetet, de a Menetnek nem volt célja sem a status quo megváltoztatása, sem pedig nagy változásokat előidézni... De valami megváltozott. Jelet adtunk és kialakulóban van egy újfajta tudatosság. Az idő majd megmutatja, ez a jel gyenge-e vagy erős. Mi azonban kétségtelenül tudjuk, hogy ez a jel helyes volt, ̶ egy szükségszerű, sürgős és bátor jel. (...)
Alkalmam volt a Menettel tartani és látni a világban uralkodó éles ellentéteket: Tijuana-ban fájdalommal és iszonyattal töltött el a fal látványa, mely az USA-t és Latin-Amerikát választja el egymástól. A fal magán viseli annak az 5000 kétségbeesett embernek a nyomát, akik a fal átmászása közben életüket vesztették.
De láttam majákat és kecsuákat is, akik pirkadatkor áldással fogadták a menetet. Láttam, amint az éjszaka közepén Esquipulas-ban felavatták a Béke és Erőszakmentesség emlékművét. Egy szoborcsoportot, mely 22 gyermek-, férfi-, és női lábat ábrázol, amint béke iránti vágyakozásukban pisztolyokat és fegyvereket tipornak a földbe. Sok jó embert láttam, akik egy jobb világról álmodoznak. Ez a menet a legjobb emberi törekvések kifejeződése. Azoké a törekvéseké, melyek felépítik a jövendő világot. (...)
Induljunk el, induljunk el, találkozzunk minden egyes emberrel, aki rész akar venni a Föld emberivé tételének csodálatos feladatában. És aztán, néhány nappal később fénylő homlokkal és kezekkel térünk majd vissza városainkba.
Osztozom veletek a Béke, Erő és Öröm iránti vágyatokban."
A Világ Körüli Menet befejezése és a jövő
Tomas Hirsch beszéde Punta de Vacas-ban, 2010. január 2-án
Kedves Barátaim!
Több, mint egy évvel ezelőtt, 2008. november 15-én innen indult el a Világ Körüli Menet a Békéért és Erőszakmentességért nevű kezdeményezésünk, és itt ér ma véget. Ez alatt az egy év alatt a világ különböző helyszínein több ezer eseményt szerveztünk.
A Menet egy jelzés a viharos időket élő világnak. A béke és erőszakmentesség jele. Igaz ugyan, hogy a Menetnek köszönhetően egyetlen fegyvergyár sem zárt be. A bombák továbbra is fenyegetik életünket az egész világon, és ez a kegyetlen és embertelen rendszer még mindig áll. Tisztáznunk kell valamit: rettenetesnek találjuk a jelenlegi helyzetet, de a Menetnek nem volt célja sem a status quo megváltoztatása, sem pedig nagy változásokat előidézni... De valami megváltozott. Jelet adtunk és kialakulóban van egy újfajta tudatosság. Az idő majd megmutatja, ez a jel gyenge-e vagy erős. Mi azonban kétségtelenül tudjuk, hogy ez a jel helyes volt, ̶ egy szükségszerű, sürgős és bátor jel.
A történelmi pontosság kedvéért meg kell jegyeznünk, hogy a Menet során azt javasoltuk, amit a Humanista Mozgalom fennállása óta mindig is mondtunk és mondunk, nevezetesen, hogy a béke és erőszakmentesség központi jelentőséggel bíró témák számunkra.
Alkalmam volt a Menettel tartani és látni a világban uralkodó éles ellentéteket: Tijuana-ban fájdalommal és iszonyattal töltött el a fal látványa, mely az USA-t és Latin-Amerikát választja el egymástól. A fal magán viseli annak az 5000 kétségbeesett embernek a nyomát, akik a fal átmászása közben életüket vesztették.
De láttam majákat és kecsuákat is, akik pirkadatkor áldással fogadták a menetet. Láttam, amint az éjszaka közepén Esquipulas-ban felavatták a Béke és Erőszakmentesség emlékművét. Egy szoborcsoportot, mely 22 gyermek-, férfi-, és női lábat ábrázol, amint béke iránti vágyakozásukban pisztolyokat és fegyvereket tipornak a földbe. Sok jó embert láttam, akik egy jobb világról álmodoznak. Ez a menet a legjobb emberi törekvések kifejeződése. Azoké a törekvéseké, melyek felépítik a jövendő világot.
40 évvel ezelőtt ezen az inspiráló helyen beszélt Silo először a fájdalom és szenvedés legyőzéséről magunkban és népeinkben. Szavai által vezetve építettük fel a Humanista Mozgalmat.
Azonban a Humanista Mozgalom is megtapasztalta a jelenlegi krízist, és ahhoz, hogy a megtapasztalt nagy változásoknál hasznos eszközként szolgálhasson, megújulásra van szüksége.
Ezt holnap fogjuk elkezdeni.
Adtunk egy jelet, s most folyamatosságra és növekedésre kell törekednünk. Ehhez pedig szerveződnünk kell. Ez egy rossz szó, nem nagyon kedveljük, de ha folyamatosságot szeretnénk elérni, akkor növekednünk kell, és ha növekedni akarunk, akkor szerveződnünk kell. Szerveződni, különben minden felbomlik és a semmibe vész. Rugalmas struktúrákra van szükségünk, melyek gyorsan alkalmazkodnak a folyamatosan változó világhoz.
Holnaptól beszélni fogunk minden emberrel. Azokkal, akik itt vannak, és akik ezt a találkozót különböző Tanulmányozás és Elmélkedés Parkjaiban kísérik figyelemmel, azért, hogy elindíthassuk a Humanista Mozgalom 5 szervezetét.
Közösség (az emberi fejődésért)
Egy erőszakmentességen alapuló új kultúra felépítése a célja. Egy olyan kultúráé, melyben olyannyira fejlett a tudatosság, hogy az embert az erőszak minden formája undorral tölti el.
Humanista Párt
Célja a politikai struktúrák megváltoztatása, hogy egy valódi demokráciát hozhassunk létre. Leginkább a gazdasági erőszakra mutat rá, mely a spekulatív finánctőke-koncentrációval sok-sok nép szenvedésének okozója. A munka és a tőke közötti igazságos viszonyt keresi.
Kultúrák Találkozása
A párbeszédet keresi a kultúrák sokszínűségében, illetve a kultúrák találkozását azok virágkorában. Azokban az időkben, amikor sikerült az embereket minden más valóságon túl elismerni.
Humanista Tanulmányok Központja
Célja, hogy a tudományos területeken racionális gondolkodást és egy strukturális módszert fejlesszen ki. Keresi azokat a felismeréseket, melyek az emberiség javát szolgálják, és nem annak elpusztításához járulnak hozzá.
Háború és Erőszak Nélküli Világ
Ez a szervezet koordinálta a Világ Körüli Menetet, mely ide vezetett bennünket. Továbbra is működni fog, egészen addig, míg minden háború és az erőszak minden formája el nem tűnik a Föld felszínéről.
Ez az öt szervezet az eszköz és a forma, melyekkel a Földet emberivé tehetjük. Hogy hogyan, azt azok az emberek fogják eldönteni, akik az egyes szervezeteket elindítják és aktívan részt vesznek bennük.
Használjátok ki a következő napokat, találkozzatok a világ különböző szegletéből érkező barátokkal, s tegyétek fel magatoknak a kérdést: milyen típusú szervezetet szeretnénk? Milyen legyen az a szellemiség, mely áthatja a szervezetünket? Mi az, amit általa a világ felé közvetíthetünk? Hogyan lehet ezt a szellemiséget a lehető legjobban minden olyan helyen megvalósítani, ahol aktívan jelen vagyunk?
Barátaim! Lassan vége a délutánnak, s mi gyönyörködhetünk ennek az inspiráló helynek a szépségében. Induljunk el, induljunk el, találkozzunk minden egyes emberrel, aki rész akar venni a Föld emberivé tételének csodálatos feladatában. És aztán, néhány nappal később fénylő homlokkal és kezekkel térünk majd vissza városainkba.
Osztozom veletek a Béke, Erő és Öröm iránti vágyatokban.
{zoomcat catid=792}
A Világ Körüli Menet megérkezik