Öt évszázaddal azután, hogy megszülettek Leonardo da Vincinek a szív bonyolult szerkezetét bemutató anatómiai rajzai, elkészült egy olyan háromdimenziós komputeres szívmodell, amely forradalmasíthatja az oktatást, a gyógyászatot és a gyógyszergyártást.
A virtuális szívet három angol kardiológus alkotta meg, akik korábbi komputeres modellek százait tanulmányozták, s munkájuk során szívspecialisták tucatjainak tapasztalatára támaszkodtak. Az orvosok úgy gondolták, hogy a korábban alkalmazott kétdimenziós modellek nem elég pontosak, ezért segítségükkel nehéz megtanítani a medikusoknak a szívultrahang minden csínját-bínját.
A modell teljesen élethű, a négy szívkamra a képernyőn ugyanabban az aszimmetrikus ritmusban működik, mint teszi ezt a mellkasi "pumpa".
"Húsz milliszekundum pontossággal tudjuk reprodukálni az emberi szívverést. A virtuális modellt felszeletelhetjük a képernyőn, s megfordíthatjuk tengelye körül, hogy különböző szemszögből vehessük szemügyre a szívet" - mondta Sue Wright, a londoni szívkórház aneszteziológusa, aki segített életre kelteni a virtuális szívet.
"A komputeres modell jobb betegellátást tesz lehetővé" - nyilatkozta Robert Anderson, a University College London szívszerkezeti szakértője. Mint mondta, Leonardo da Vinci rajzai révén vált érthetővé, hogy a szív négy kamrából álló "izomszerv". E rajzok segítettek megérteni azt is, hogy a koszorúerek az elzáródhatnak, infarktust vagy akár halált is okozva: "Leonardo da Vinci korában ezek a rajzok segítettek megérteni a szív szerkezetét. A virtuális modell is épp ilyen szerepet játszik majd korunkban" - hangsúlyozta Robert Anderson.
Az új virtuális szívmodell a gyógyszergyártók érdeklődését is felkeltette, mivel a számítógépes programok segítségével gyorsabban és olcsóbban lehet vizsgálni, miként hatnak az új készítmények az emberi szervezetben.