Kézikönyv az egyház társadalmi tanításáról

ImageAz Egyház társadalmi tanításának kompendiuma című kézikönyv magyar kiadását Erdő Péter bíboros, az MKPK elnöke és Beran Ferenc, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karának docense mutatta be december 12-én délelőtt az MKPK székházában. 

Eredetije olasz és angol nyelven 2004-ben látott napvilágot a vatikáni könyvkiadónál. A könyv, melyet a Szent István Társulat gondozásában vehet kezébe az olvasó, összefoglalja az Egyház társadalmi kérdésekkel kapcsolatos elveit.

A munka elvégzésével még II. János Pál pápa bízta meg az Igazságosság és Béke Pápai Tanácsát. A könyv az Átfogó és szolidáris humanizmus című bevezető után három részben, tizenkét fejezetben és 583 pontban tárgyalja az Egyház és a pápák több mint száz évet felölelő társadalmi tanítását. Az első rész teológiai jellegű, címe: Isten emberiség iránti szeretetének terve. A második részben olyan jelentős témák szerepelnek, mint a család, a munka, a gazdasági élet, a politikai közösség, a környezetvédelem, a béke ápolása, az állam és a vallási közösségek viszonya. A harmadik rész az Egyház lelkipásztori tevékenységének, valamint a világi hívek elkötelezettségének a társadalmi tanításhoz kapcsolódó irányelveit foglalja össze. 

 

Image

Az Igazságosság és Béke Pápai Tanácsa által szerkesztett kötet célja, hogy minél többen megismerjék az Egyház társadalmi tanítását, és hogy útmutató legyen a korunkat jellemző események, folyamatok erkölcsi és lelkipásztori elemzéséhez, valamint az ökumenikus és vallásközi párbeszédhez. 

A kompendium mindenekelőtt arra szolgál, hogy a keresztényeket és különösképpen a világi híveket támogassa és bátorítsa társadalmi elköteleződésükben, de nemcsak a katolikusoknak, hanem az Egyházon kívül állóknak is hasznos kiadvány. Minden jóakaratú ember képes belőle gyümölcsöző gondolati indíttatásokat és közösségi ösztönzést meríteni. 

 

Image

A könyv arról győzi meg az olvasót, mennyire fontosak a természetjogon alapuló erkölcsi értékek, amelyek bele vannak írva minden egyes ember lelkiismeretébe. A katolikus társadalmi tanítás része az evangelizálásnak, mert az emberi személyt és a társadalmat az evangélium világosságával hozza összefüggésbe.

uj.katolikus.hu