Huszonegy diák költözött be a gyergyószentmiklósi Szent Anna Gyermekvédelmi Központba. A Dévai Szent Ferenc Alapítvány frissen felújított kollégiumépülete otthont, biztonságot nyújt azoknak a környékbeli gyermekeknek, akik – kikerülve Böjte atya általános iskolás korúakkal foglalkozó otthonaiból – tanulmányaikat a gyergyószentmiklósi középiskolákban folytatják.
A hivatalos iskolakezdés után egy nappal, kedden este tartották a gyergyószentmiklósi Szent Miklós templomban a tanévnyitó szentmisét azoknak a diákoknak, szüleiknek, nevelőiknek, akik az új oktatási-nevelési évben a frissen felújított Szent Anna-otthon lakóivá váltak. A szentmisét celebráló Böjte Csaba ferences szerzetes prédikációjában arra hívta fel a diákok figyelmét, hogy feladataikat szeretettel, jósággal vállalják fel, legyenek vágyaik, mutassanak érdeklődést minden iránt, mert akkor nem lesz teher a tanulás. „Iskolába azért jársz, hogy a nagy titkokat feszegesd” – fogalmazott az atya, azt tanácsolva a gyermekeknek, hogy „éhes” érdeklődésük ne ragadjon le a tantárgyak mellett, minden bennük felmerülő gondolat keltsen vágyat további ismeretek szerzéséhez.
A szentmisét követően az új lakók népesítették be a Szent Anna-otthont. Életükre, nevelőikre, a kollégiumra, a működésben segítő támogatókra Ferenc Ervin atya, a gyergyószárhegyi ferences kolostor szerzetese kérte Isten áldását.
A Dévai Szent Ferenc Alapítvány által működtetett gyermekvédelmi központokról Böjte atya nyilatkozott portálunknak. Mint mondta, terve, hogy egész Erdély területén egy jól működő gyermekvédelmi rendszer alakuljon ki – Gyergyószéken szépen alakul. Gyergyószentmiklóson és a környező falvakban összesen tizenhét napközi fogadja jelenleg a rászoruló gyermekeket, Szárhegyen egy bentlakásos otthon is működik, és most már azok a nyolcadik osztályt végzettek is továbbtanulhatnak a város iskoláiban, akiknek – a kollégiumi elhelyezésük nélkül – nem adatott volna meg ez a lehetőség.
Újabb terv a felnövő generációért
A Gyergyói-medencében élő rászorulók felkarolása nem ért véget a kollégium létrehozásával – nyilatkozta Csaba testvér. A fiatalok sorsának egyengetése végett egy olyan központ kialakítását is tervezi, ahol szakmát tanulhatnak az arra fogékonyak.
„Én szomorúan látom már évek óta, hogy a gyermekeink nem iratkoznak szakiskolába. Szerintem nem normális, hogy mindenki líceumba menjen. Sok gyerek meg is mondja, hogy ő nem szeretne napi 7–8 órát ülni és elméleti dolgokat tanulni. Persze, ebből kifolyólag sok feszültség is van, a tanárok nem tudják megtartani rendesen az órájukat” – árulta el az atya, miért tartja fontosnak a szakmai képzés lehetőségének megteremtését. Mint azt mondta, a terv kivitelezhetősége már körvonalazódik. Gyergyóditró polgármestere és iskolaigazgatója felajánlotta az ottani kollégiumot, a megvalósításig azonban még további egyeztetések szükségesek.
A tervnek egyelőre nem kedvez a jelenlegi tanügyi törvény, de Csaba testvér az őt jellemző rendíthetetlen hittel áll a feladat előtt. „Sajnos, a jelenlegi román tanügyi törvényben csak szaklíceumot tudnak elképzelni, inasiskolát, szakiskolát nem. De azt gondolom, az előttünk álló tanév elég hosszú ahhoz, hogy megtaláljuk azokat a jogi körülményeket, amelyek lehetővé tennék egy ilyen szakmai képzés beindítását kilenc osztály után” – mondta.
Pethő Melánia