Ötnapos erdélyi tanulmányúton vettek részt a Benedek Elek Pedagógiai Kar Don Bosco Szakkollégiumának diákjai és a Kar tehetséges hallgatói. Ez idő alatt végiglátogatták a Böjte Csaba ferences rendi szerzetes által alapított gyermekotthonokat, ahol átadták a Nyugat-magyarországi Egyetem dolgozói és hallgatói által felajánlott adományokat.
Böjte Csaba ferences rendi szerzetes gyermekmentő, védelmező és nevelő cselekedetei ismertek Európa szerte, sőt nem túlzással mondhatjuk, hogy világszerte. Csaba testvér gyermekek szeretetére irányuló, emberi jóságra épülő különleges nevelését kívántuk közelebbről megtapasztalni az erdélyi Dévai Szent Ferenc Alapítvány által fenntartott gyermekotthonokban. Emellett az egyetem dolgozói és hallgatói által összegyűjtött adományok eljuttatása is célunk volt, hiszen az otthonokban – ahol, mint minden nagycsaládban - mindig szükség van újabb ruhákra, élelmiszerre és szellemi, lelki táplálékra.
Egyéves előkészület beteljesedése volt ez az utazás, mely egy „átlagos” tanulmányútnál gazdagabb lelki töltekezést és örök életre szóló élményt nyújtott valamennyi résztvevőnek. A NymE Benedek Elek Pedagógiai Kar Don Bosco Szakkollégiumának diákjai és a Kar tehetséges hallgatói komoly elszánással vettek részt az ötnapos programon.
Őszinte szeretettel és önzetlen vendéglátással fogadtak minket
Nagy öröm és megtiszteltetés volt számunkra, hogy az otthonokban élő gyermekek és nevelőik egyaránt őszinte szeretettel és önzetlenül láttak vendégül minket, kényelmes szállással, finom reggelivel és vacsorával készültek a fogadásunkra. Első állomásunk a Nagyszalontai Szent Antal Gyermekvédelmi Központ volt, ahol az adományokat szállító, színültig megpakolt utánfutó terhén végre könnyíthettünk, a gyerekek nagy örömére.
Az otthon vezetőjével és feleségével a gyermekvédelmi felépítmény előnyeiről beszélgettünk, melynek otthonosságáról, takaros környezetéről magunk is megbizonyosodhattunk..
A volt orosz laktanya helyén rendezett „porták” állnak, a házak előtt kertek vannak kialakítva, ahol a gyerekek kertészkednek, ültetnek, öntöznek, szépítik otthonaikat (Szent Domokos, Szent János Otthon). Szovátán (Szent József Gyermekvédelmi Központ) és Gyergyószárhegyen ugyanazt az otthonosságot és szép környezetet, teremtő gondoskodást tapasztalhattuk. Látható, hogy a gyermekek biztonságban érzik magukat, nevelőik lelki és szellemi gazdagsággal igyekeznek feledtetni bennük a nincstelenség, a nyomor és a testi-lelki bántalmak emlékeit.
Csíksomlyón a tehetséges középiskolás diákok élnek, tanulnak a csíksomlyói Mária és a kiváló pedagógusok pártfogása alatt. „… Ez a ház hívatott összefogni és bevégezni a nevelési munkánkat, hisz a kisebb házainkból a szépen felnőtt gyerekek ide jönnek, hogy tanulmányaikat a felsőbb osztályokban bevégezzék, vagy akár a főiskolával, egyetemmel megkoronázzák.
Isten áldja meg a Szent István Királyunkról elnevezett gyermekvédelmi otthonunkat!” - ezekkel a szavakkal üdvözölte Csaba testvér 2009-ben a Kollégium megnyitását.
„Minden gyermek Isten tökéletes teremtménye…”
Csíksomlyói látogatásunk során Böjte Csaba temérdek elfoglaltsága mellett szeretettel fogadott minket, és a rá jellemző egyszerűséggel fogalmazta meg a gyermeknevelés lényegét: „Minden gyermek Isten tökéletes teremtménye, annyi erő rejlik bennük, mint a búzamagban, amelynek meleg föld kell, langyos eső és ragyogó napfény. A pedagógus küldetése ez. A szülőföld szeretetét, szépségét és megtartó erejét így lehet a gyermekek lelkébe és tudatába elültetni.”
Szerény elégedettséggel vezette csoportunkat végig a virágoskertben, a kecskefarmon és a fejlődő gazdaságban, amelyet a fiatalokkal és az áldozatkész felnőttekkel teremtettek meg.
Kiváló személyiségű, tettre kész pedagógusokat, nevelőket ismertünk meg az otthonokban, akik a lepusztult, romos épületeket mély hittel, reménnyel és akarattal teremtették újjá, hogy a család nélküli gyermekek otthont leljenek bennük. A köztük élő Bíró János Antal paptanár – Erdély legidősebb pedagógusának (95 éves) - verse tükrözi szellemiségüket:
„Magyarság és Kereszténység
Szentistváni örökségünk,
Hitünkhöz és nemzetünkhöz
Törik – szakad hűek leszünk.”
Bolláné Hajdú Ildikó óvodapedagógus, pedagógia tanár széleskörű helyi ismerete, népművészeti tudása élményeinket még teljesebbé tette, mesemondását, népdalait öröm volt hallgatni. Egy kedves székely családnál ebédre voltunk hivatalosak, akik az alkalomra borjút vágtak tiszteletünkre, népviseletbe öltözött unokájuk pedig Reményik Sándor versével köszöntött minket.
A szakmai program mellett történelmi helyeket is meglátogattunk. Felkerestük Arany János és Tamási Áron szülő házát, Orbán Balázs sírját, Erdőszentgyörgy kazettamennyezetes templomát és a Rhédey-kastélyt. Kincses Kolozsvár sem maradhatott ki utunk állomásai közül, ott a Szent Mihály templomban egy esküvőnek is szemlélői lehettünk, valamint Mátyás király szülőháza elé is elmentünk.
Nagyon bízunk abban, hogy azok az óvodapedagógus és szociálpedagógus hallgatók, akik vállalkoztak erre a hosszú, ugyanakkor nagyon szép és tartalmas útra, olyan élményeket kaptak, ami egész életükre, hivatásukra és az emberek iránti felelősségvállalásukra kihat. Szeretnénk, ha továbbvinnék életükbe, munkájukba azt az emberi példát és szeretetet, amit Csaba testvér otthonaiban tapasztaltak.
A tanulmányi út - vállalkozó szellemben és érdeklődésben öt napig nem lankadó - hallgatói:
Beke Anna, Horváth Teodóra, Magyar Judit, Csomor Renáta, Papp Éva, Pataky Barbara,
Kürthy Júlia, Németh Eszter, Pinezich Beatrix, Kerkeniné Mihalkó Edit, Pinczés Mariann.
Kísérő tanáraik:
Bolláné Hajdú Ildikó, Rostáné Riez Andrea, Dr. Závoti Józsefné
Köszönjük az adományokat és a szombathelyi Savaria Egyetemi Központ támogatását, akik külön leszállították Sopronba az ott összegyűjtött könyveket, játékokat és élelmiszert.
Külön köszönet a Talentum pályázati projektnek, melynek támogatása nélkül nem tudtuk volna megvalósítani tervünket, és köszönet illeti a pályázat felelősét, Dr. habil Bodnár Gabriella docens asszonyt is.
Dr. Závoti Józsefné egyetemi docens
NymE