Autóvillamossági szerelőnek tanult, volt bányász, ifjú korában két-három gyermeket tervezett. Aztán Isten szolgálatáért lemondott a családról, s a ferences rendi szerzetes alapítványa gyermekek ezreit mentette meg a nélkülözéstől. Böjte Csaba minderről beszél a Hölgyvilágnak adott ünnepi interjújában, s arról is, hogyan és hány ezer gyerekkel tölti együtt a karácsonyt.
November, kora este, mintha kosztümös film forgatásán lennénk. Böjte Csaba kezét barna csuhája ujjába rejtve, a didergéstől kissé előrehajolva közeledik a Budai Vár középkori házai között. Az utca kihalt, csend van, csak a szemerkélő eső kopog a köveken. A ferences rendi szerzetes magyarországi missziós útjának hatodik állomásán a cselekvő hitről tartott előadást a Mátyás-templom plébániájának dísztermében. Fáradt. Mégsem utasítja vissza az interjút.
– Hogyan és milyen korban kerülnek önhöz gondozásba a gyerekek?
– A legkisebb gyerekünk múlt héten született abban az anyaotthonban, ahová az utcáról fogadunk be várandós anyákat. Mindent megteszünk azért, hogy szülés után ők maguk nevelhessék fel gyerekeiket. Ez azonban nem mindig sikerül.
– Hogyan kerülnek utcára ezek a nők?
– Legtöbbször az történik, hogy a családból a férfiak külföldön vállalnak munkát. Eleinte küldenek haza pénzt, aztán egyre ritkábban – végül a nő egyedül marad. Munkája nincs, egyre lejjebb csúszik, nemritkán inni kezd. Mert máshogyan nem bírja elviselni az életét. S amikor már tartozik a lakbérrel, a villannyal, kilakoltatják. Gyermeke csavarog, kisebb lopásokat követ el, bujkál a rendőrök elől, fázik, éhezik. Némelyik maga jön be hozzám azzal: „pap bácsi, tessék engem befogadni”. Sok gyereket a rendőrség hoz, másokat az állam küld. De mostanában az sem ritka, hogy a szülő hozza be, mert nincs munkája, nem tudja eltartani.
– Okolható ezért valaki?
– Olykor nem, máskor igen. A napokban történt: jön egy fiatal nő három gyerekkel, hogy leadná őket. Kérdezem, miért, elhagyta a férje? Nem. Távolban dolgozik? Nem, itt van kint. Hívd be akkor, mondom. Bejön a férfi. Fülében karika, haja tarajba felzselézve. Hogy neki nincs munkája. Hát persze, mondom, hiszen ősz van, madárijesztőket ilyenkor nem keresnek.
– Egyre több az ilyen?
– Sajnos. Sokáig hittem, hogy egyszer majd elfogynak a gyerekek, s ránk nem lesz szükség. Nem ez történik. Tudja, ha sok a baleset, kórházat kell építeni. Ha még több, akkor táblákat kihelyezni, rendőröket állítani, mert a kórház nem elég. Hát a társadalomban is táblák kellenének. Mert néha az az érzésem, hogy túlságosan toleránsak vagyunk. Mert jó, fesse zöldre a haját, de ne rugdossa a kutyát és ne verje a gyereket. Le kellene törölni a port az olyan régi értékekről, mint a becsület, a család szeretete és a felebaráti tisztelet. Nem a szegénység a legnagyobb baj. Régen is voltak szegény emberek. De beszéljünk lelkesítőbb dolgokról.
– Vannak ilyenek?
– Hogyne lennének! Maguk a gyerekek. Tudja, ha valaki átment egy súlyos betegségen, átértékeli az egészséget. Aki életében már fázott, éhezett, megbecsüli a kenyeret is, a meleget. S a mi gyerekeink tudják, milyen a nélkülözés. Épp a napokban mondja nekem az egyik kislányunk: pap bácsi, én úgy hazamennék! Nem értettem, hová, hiszen a kislányt az aradi állomásról hozták be a rendőrök. De, gondoltam, megyek Aradra úgyis, elviszem. Hát ahogyan megyünk el az állomásnál, kezdi a gyerek mutogatni, hogy ott az a kuka, abban bújtunk el a rendőrök elől, s itt egyszer egy bácsi egy egész kiflit adott nekem. Ezek az ő emlékei a kisgyerekkoráról. Nem akar visszakerülni, szót fogad. Nálunk a gyerekek 95 százaléka akarja, hogy neveljük. Közel ötezer gyerekünkből összesen egy van bezárva. A többi mind megállja a helyét.
A teljes interjút a ma megjelent HÖLGYVILÁG magazinban olvashatod!