Piros, fehér, zöld, kürtöskalács illat, népviseletben öltözött emberek, huszárok és lovak, elfáradt zarándokok, ha mindezt látjuk akkor már biztosan elérkeztünk Csíksomlyóra! Igen elérkeztünk égi édesanyánkhoz a Csíksomlyói Szűz Anyánkhoz, azértjöttünk mert fáradtak vagyunk, azért jöttünk, hogy erőt kérjünk a nemzetnek, magunknak. Én is itt jöttem a tegnap, mert fáradt voltam és eléggé zavarban is, mert nem tudtam, hogy mit kell tegyek a továbbiakban.
A szászvárosi és a dévai csapattal együtt utaztunk el Székelyföldre a Csíksomlyói búcsúra. Oda is értünk fél nyolc óra felé és el is szállásoltak bennünket az alapítvány házánál.
Este én még elmentem régi barátomhoz Palihoz aki a huszárokkal együtt egy istállóba kapott helyet magának éjszakára. Szép volt látni azt, ahogyan élnek ezek az emberek, mennyire szeretik a lovakat és milyen jól érzik magukat még akkor is ha a szénaboglyában kell aludniuk. Elbeszélgettem, egy pár emberrel az életről és arról, hogy ők elmennének-e külföldre dolgozni egy jobb életért? Kérdeztem, hiszen nekem van egy ajánlatom és nem tudom mit tegyek? Ezek az egyszerű emberek, mind ugyanazon a hullámon voltak és mind kifejezetten nemmel válaszoltak erre a kérdésemre ,,mert hogy itt és meglehet élni jól, amíg szalonna és pálinka van, minden megvan”... Hát igen kinek mi a fontos, de még olyan is hangzott el hogy „halod-e te: a gazdag és addig eszik amíg jól lakik”. Aztán semmiféle habozás nélkül az egyik huszár leült a pajta közepébe és elővette a szalonnát, túrót és hagymát. Mindenkit meghívott enni és még meg is sértődőt ha netán valaki elutasította.
Másnap 9 órakor megreggeliztünk utána meg elmentem megnézni a vásárt, volt ottan kürtöskalács mindenfajta, pálinka jobbnál jobb, mindenféle ajándéktárgy meg kézileg készített kütyü-mütyür.. A zarándokok közben lassan lassan kezdtek szép számban megérkezni Magyarország és Erdély különféle tájairól.
A legnagyobb sikere biza a kalapoknak volt mivel jó idő ígérkezett, sokan vették őket még akkor is ha elégé szokatlan árba adták el a kereskedők..
Fél tizenegykor mi is elindultunk a nyeregbe,és bár hosszú sorok és nagy tömegek álltak előttünk, egy óra alatt mi is felértünk. Meglepően szépen folyt le minden, nem lehetett hallani kiabálást vagy látni lökdösődést, mindenki a saját lábának volt az ura és mindenki figyelt arra,hogy ne lökje meg a társát, de ha mégis megtörtént alázattal bocsánatot kértek egymástól.
Végül megkaptuk a helyünket és megvártuk a misét. Hamarosan el is kezdődőt.
Életem legszebb miséjén vehettem részt mert Oláh Dénes főesperes választ adott arra amiért én idejöttem elmondta, hogy szüksége van a népnek a közösségekre mégpedig olyan közösségekre amelyek a Föld sója és a világ világossága legyenek még akkor is ha ezek kicsi közösségek. Ferenc pápa szavait idézve elmondta,hogy ne hagyjuk hogy ellopják tőlünk a közösségeket, ekkor döbbentem én rá, hogy ha elmennék akkor meglopnám a közösséget amelyben most jelenleg élek. Már pedig én nem meglopni szeretném Erdély földemet, nem elmenekülni innen, hanem hasznos tagjaként élni itt ahol a helyem.
A prédikációt szinte végig könnyeztem mert, úgy éreztem, hogy mindent amit ez az ember mond nekem szól, a mise végén a szokásos himnuszokat énekeltük el, ezeket is reszkető hanggal.
Csöndesen elvonultunk a szállásunkra, miközben lefelé menegettem, mindenkinek az arcán láttam az örömöt, a jókedvet és a boldogságot, érzelmek melyeket csak is itt a búcsún lehet megkapni a Boldogságos Szűz Máriától.
Négy órakor megebédeltünk a szabadban, ebéd közben sok ismerőseinkkel találkoztunk és elbeszélgettünk, majd fél hat órakor hazaindultunk és éjszakára egészségesen hazaértünk.
Nekem jó élményben volt részem, sőt mondhatóm életváltoztató élményben mert meghoztam a döntést és itt maradok ahol vagyok. Tudom, hogy itt a helyem és nem máshol, én a nyelvemen akarok beszélni nem pedig idegen helyeken mutogatni. A közösségemnek pedig hűségesen szolgálni mert úgy gondolom, hogy a tündérkertnek szüksége van rám is még akkor is ha csak egy hangya vagyok benne.
Köszönettel Vermesan Razvan