2174 gyermeknek ad otthont
Minden gyermek értékes kincs, és a kallódók felemelése nem csupán jótékonykodás, hanem a jövőről való racionális gondoskodás is – hangsúlyozta Böjte Csaba ferences szerzetes kedden Brüsszelben, a különböző katolikus intézmények szociális és humanitárius tevékenységéről tartott konferencián, az Európai Parlament (EP) székházában.
A rendezvényt Surján László magyar kereszténydemokrata párti EP-alelnök szervezte. Michael Schöpf, a Jezsuita Menekültszolgálat (JRS) európai regionális igazgatója beszámolt arról, hogy a JRS a kontinens 14 országában nyújt segítséget – biztosít fedelet, alapvető gondoskodást – a világ legkülönbözőbb tájairól érkezett menedékkérőknek, gyökértelen migránsoknak.
Maria Goretti, az Apostolok Királynője nevű misszionárius szervezet volt főnővére elmondta: ausztriai székhelyű szervezetükben – amely elsősorban félresiklott életű nők, valamint gyermekek felkarolására összpontosít – összesen 907 nővér dolgozik, a központon kívül Szlovákiában, Németországban, Olaszországban, India félreeső falvaiban, a Fülöp-szigeteken, valamint Afrikában is.
Böjte Csaba ferences szerzetes először 1992-ben vett magához Romániában utcára került, otthontalan gyermekeket. Azóta ez a tevékenység hallatlanul kiszélesedett. Jelenleg országszerte 62 nevelőközpontban összesen 2174 gyermeknek ad otthont az általa létrehozott alapítvány. Kiemelkedő munkásságának elismeréseként Böjte Csaba 2011-ben megkapta az Európai Parlament által alapított Európai Polgár díjat.
A konferencia után az EP brüsszeli székházában megnyitották az Életem, menekültként című fotókiállítást, amelynek képeit a Jezsuita Menekültszolgálat által megsegített menekültek készítettek. A jezsuiták adták a fényképezőgépeket, és az volt a kérésük, hogy a menekültek minden témakötöttség nélkül fotókban dokumentálják, hogyan zajlik életük az új körülmények közé való beilleszkedés során.