Ne szóljátok meg a másikat és imádkozzatok azokért, akikkel problémátok van – Ferenc pápa találkozója a római pápai kollégiumok és szemináriumok hallgatóival
A Jó Pásztor vasárnapját követő napon, május 12-én délben került sor Ferenc pápa találkozására a római pápai kollégiumok és szemináriumok rektoraival, további elöljáróikkal és egyetemi hallgatóival. A kellemes hangulatban telt találkozásnak a vatikáni VI. Pál-terem adott otthont.
A Szentatya megérkezése előtt a jelenlévők közösen elimádkozták a napközi imaórát, amit egy zenés program követett, miközben a különböző országokat és kontinenseket képviselő papokból és szeminaristákból álló kisebb csoportok saját kultúrájú énekeikkel mutattak rá az egyetemes egyház sokszínűségére, amit a Rómában tanuló papok és kispapok ittlétük ideje alatt intenzív módon megtapasztalhatnak.
Ferenc pápa megérkezésekor, mivel a jelenlévők között a Közel-Keletről és Ukrajnából érkezett hallgatók is voltak, hozzájuk fordulva közelségét fejezte ki fájdalmaik közepette, valamint imáiról biztosította őket. Majd a bevezető szavak után különböző pápai papi kollégiumokat és római szemináriumokat képviselő hallgatók által feltett kérdésekre válaszolt írásban elkészített válaszok nélkül a Szentatya.
Első témaként Ferenc pápa a túlzott tudományos fokozatszerzés veszélyére hívta fel az összegyűltek figyelmét. „Püspökeitek azért küldenek ide titeket, hogy akadémiai fokozatot szerezzetek, de azért is, hogy visszatérjetek egyházmegyéitekbe. Az egyházmegyében a papi közösségben, papként kell dolgoznotok” – mondta a pápa. Vagyis a tudományos formáció mellett a másik három pillérről sem szabad elfeledkezni a papi formációt illetően: a lelki, közösségi és apostoli formációról. „Igaz, hogy itt Rómában az intellektuális formáció van kiemelve, mert ezért lettetek ide küldve, de a másik három pillért is fejleszteni kell” – kérte Ferenc pápa.
Egy kínai szeminarista kérdésére válaszolva a Szentatya beszélt a szeminárium és a közösség fontos szerepéről. A közösségi együttlétből fakadó nehézségek mellett a szeminaristák megtanulnak egymással megosztozni, illetve sok szép dologban is részük van, mint például a barátságokban, vagy az eszmecserék lehetőségében. „A közösségi élet nem a Paradicsom, legalább Purgatórium” – erősítette meg a pápa a kitörő tapsvihar közepette. Majd hozzáfűzte, amit egy szent jezsuita mondott egyszer, hogy számára a legnagyobb elégtétel a közösségi élet volt. A Szentatya két fontos dolgot állított a hallgatók elé, amit kollégiumaikban, illetve szemináriumaikban feltétlenül meg kell valósítaniuk: őszintén, szemtől-szembe beszélni egymással, nem pedig mások háta mögött pletykálkodni, valamint imádkozni a másikért, főként a kevésbé szimpatikus pap-, vagy kispap társért.
Ferenc pápa a jelenlévő papok és szeminaristák életét és szolgálatát érintő sok terület kapcsán adott praktikus és egyértelmű tanácsokat, útmutatást, legtöbbször konkrét példákkal, illetve saját tapasztalataival alátámasztva azokat. A hallgatók részéről gyakran tapsvihar jelezte a Szentatya gondolatainak helyeslését. A májusi Mária-hónap kapcsán kiemelhető Ferenc pápa figyelmeztetése a Máriához való hűséges ragaszkodásra, akihez nekünk is úgy kell fordulnunk, mint ahogyan egy gyermek mindig édesanyjához siet a nehéz pillanatokban. Csúnya dolog elfeledkezni az édesanyáról. Forduljunk hozzá gyakran az ősi Mária-antifóna szavaival: „Oltalmad alá futunk, Istennek szent Szülője…” Mária szeretete hozzásegít az egyház szeretetéhez is, mert mindkettő édesanyánk – hangsúlyozta Ferenc pápa a pápai kollégiumok és római szemináriumok hallgatóinak.
(mt)