„Emeljünk a magasba minél több gyermeket!” – keresztény, nemzeti értékeinkkel a gyermekvállalásért

b_300_300_16777215_00_images_stories_Jo_Rendezvenyek_let-Hza0311.jpgA Magyar Kormány a 2018-as évet a Családok Évének nyilvánította, melynek keretében máris számos megmozdulás vette kezdetét az anyaországban. „Emeljünk magasba minél több gyermeket!” elnevezéssel országos rendezvényt szervezett a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom. A cél: világrekord megdöntésével felhívni a figyelmet a gyermekvállalás fontosságára.

Ehhez kapcsolódva nagyböjt negyedik vasárnapján több településen várták izgalmas, színes programokkal a családokat, és pontban 11 órakor a világrekord-kísérlet során egyszerre több ezer gyermek „repült a magasba”.
„Hiszem, hogy igazából minden szülőnek/pedagógusnak átvitt értelemben is ez a dolga, magasba emelni a gyermeket, hogy bátran repülve messze lásson, csilingelő felszabadult kacagással, öröm, bizakodás költözzön a kis szívébe!” – mondta el Böjte Csaba ferences rendi szerzetes, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója, a mozgalom egyik fővédnöke, a Budapesti Kongresszusi Központban rendezett ünnepségen.
A köbölkúti székhelyű Helios Spes polgári társulás munkatársai, Árvai Tamás és felesége Renáta, valamint Nagy Beáta, akik egyben Böjte Csaba felvidéki munkatársai, szintén szervezői és résztvevői voltak a rendezvénysorozatnak. Árvai Tamás, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány tulajdonában lévő magyarországi csobánkai Élet Háza nevezetű zarándokház gondnokaként segíti Böjte Csabát és Gyermekeit. Ezúton a csobánkai kastély is otthont adott a helyi és a környékbeli gyermekseregnek, akiket szüleik, a meghirdetett 11 órai kezdettel, a magasba emeltek.
A délutáni órákban megérkezett Csaba testvér a csobánkai házba, ahol a kastély kápolnájában szentmisét mutatott be. A Felvidékről is érkeztek zarándokok erre az alkalomra, ami méltó befejezése volt a gyermekáldást ösztönző nap programjának.
„Kiáltsunk bizalommal Krisztushoz, és lángoló szeretettel szeressük őt! Isten nem elmaszatolt, közömbös, anonim keresztényekre vágyik, hanem ahogyan világosan a tízparancsolatban kimondja, olyanokra, akik tudatosan: Urukat, Istenüket imádják! Nem elég, ha a „légynek sem ártasz”, neked szeretned, imádnod kell az élő Istent, mert ő nem egy mindenbe beletörődött papucsférj vagy tévénéző feleség, ki nélküled is jól elvan! Isten első és megkerülhetetlen parancsa, hogy viszonozzuk az Ő irántunk való végtelen szeretetét! Ezt a lángoló szeretetet nem csak az Ószövetség, de maga Jézus Krisztus is egész létünk főparancsának nevezi: Szeresd Uradat, Istenedet teljes szívedből, teljes elmédből, minden erődből! Egyetlen szent nincs, aki csak „jó viszonyban” lenne Jézussal, a szentek nagyon-nagyon szerették Krisztust, ők a szeretet parancsának az útján jártak! Ez az az út, mely a mennybe vezet! Ezen az úton szeretnék járni!” – mondta prédikációjában az atya.
A szentmise után elmélkedett a család szerepéről, a nehéz helyzetű gyermekek sorsáról, megtapasztalt történetekkel tett tanúbizonyságot a család fontosságáról, a gyermekvállalás csodáiról. „Egyszer valaki megkérdezte tőlem: Csaba testvér te nem vagy orvos, de ha te kellene, hogy receptet írjál a mi drága Kárpát-medencénk magyar népének, mit írnál rá? Azt feleltem, egyetlen szót: Gyermekáldás! A legjobb orvosság a gyermek! Bajokra, krízisekre, búra, bánatra kisbabát!” – mondta befejezésül Böjte Csaba ferences rendi szerzetes.
A felújított Élet Háza Csobánkán várja a zarándokokat
Csobánka csodás környezetben fekszik a Pilis-hegységben, az Oszoly-csúcs (327 m) – Csúcs-hegy (352m) – Kis-Kevély (488 m) – Csobánkai-nyereg és a Hosszú-hegy csoportja által határolt medencében. Tőle északnyugatra emelkedik a hegység két legmagasabb pontja, a Pilis (757 m) és a Dobogókő (700 m). Itt pár fokkal mindig alacsonyabb a hőmérséklet, mint a környező településeken, ennek köszönhető különleges szubalpin klímája, mely a légzőszervi betegségben szenvedőknek gyógyírt jelenthet. A település neve „pásztorfalut” jelent. A kastélyt 1909-ben Wettenstein József, a tüdővész elleni szérum feltalálója vette meg és tüdőszanatóriummá alakította. 1917-től hadiárvaházként működött, melyben a szolgálatot a Katolikus Egyház szociális missziós nővérei látták el, és Prohászka Ottokár nevéhez fűződik az akkori működése. Ezért nevezik Prohászka Ottokár Zarándokháznak is.
2007-ben a nővérek száz évre átadták az épületet a Dévai Szent Ferenc Alapítványnak. Az ő nyomdokaiba lépve, ebben a kereszténységet megpróbáló időben, a zarándokházat működtetők feladatuknak érzik, hogy minden emberrel megismertessék Krisztus szeretetét és közel hozzák az embereket az egyházhoz és egymáshoz. Ezért született meg a Zarándokház gondolata. A házban 17 szoba található, 3-4 illetve 5 férőhelyes elrendezésben. Három közös konyha, 3 közös illemhely és zuhanyzó szolgálja az ott megpihenni vágyó zarándokokat. A benti illetve a szabadtéri kápolnában lehetőség van lelki feltöltődésre, a kastély körüli idilli környezet biztosítja a megfelelő nyugalmat és kellemes kikapcsolódást. A béke szigetének szokták nevezni.
A vendégek a saját maguk által hozott nyersanyagokból elkészíthetik ételeiket a konyhában, vagy jó idő esetén a kertben lévő szalonnasütőnél. Az udvaron álló kemencében lehetőség van kenyér, lángos és húsfélék sütésére – mondta el Árvai Tamás gondnok és felesége Renáta, aki mindenben segíti férje missziós munkáját. Nyaranta a Dévai Szent Ferenc Gyermekei ugyancsak eltöltenek néhány hetet a csodás környezetben, de lelkigyakorlatokat, találkozókat, tréningeket is tartanak a kastélyban, mely várja a felvidéki zarándokokat is.
www.felvidek.ma