Szeretnék eszközöket adni számodra ahhoz, hogy sokkal könnyebben teremtsd azt az életet, amire valójában vágysz, és ami elérhető számodra. Ha elkezded ezeket az eszközöket használni, megváltozik az életed. Ha választod. Ha választasz.
1. Kinek a valóságát éled?
A tudatosság: választás
A tudatos élethez való eszközök sokszor kérdések, mert a kérdések nyitják meg a teret arra, hogy éberséget adjanak számodra. A kérdések segítségével minden, ami eddig tudattalanul működött benned, az tudatossá válik. Akkor van lehetőséged bármit megváltoztatni, hogyha az tudatossá vált számodra. Amíg a mélyből öntudatlanul működtetsz dolgokat, addig nincs lehetőséged arra, hogy másképp válassz, hogy megváltoztasd azt.
Az első ilyen eszköz és kérdés, amit érdemes lehet használni: Kinek a valóságát éled?
Kinek az élete az, amit a sajátodénak gondolsz? Mennyire teremted a saját teredből, a saját nézőpontjaidból, abból, hogy számodra mi könnyű és mi nem?
Legtöbbször mások: a társadalom, a családunk, a környezetünk nézőpontja határozza meg az életünket. Hallottunk, elhittünk, bevettünk dolgokat, amelyekre alapozva teremtettük eddig a valóságunkat. De feltennéd a kérdést, hogy mi működik valójában számodra?
Mi a TE valóságod?
Ha mások, ha senki – és itt most úgy értem, TÉNYLEG SENKI nézőpontjai, gondolatai, valósága nem számítana, akkor milyen életet teremtenél magadnak?
Mennyi pénzed lenne, milyen kapcsolataid lennének, mennyit dolgoznál, hol élnél, mivel foglalkoznál? Mennyit utaznál, kivel állnál szóba, kivel nem? Mivel töltenéd a szabadidődet és milyen hozzájárulás lennél mások életéhez?
Hajlandó vagy őszinte lenni Önmagaddal?
Kérlek, egy pillanatra csendesedj el, nézz rá minderre és legyél őszinte magaddal. Ha bármilyen életet választhatnál, milyen életet választanál? És mi tart ettől vissza? Mennyire van benne a jelenlegi valóságodban mindaz, amire valójában vágysz? És milyen nézőpontoddal, választásoddal zárod ki mindezt? Hajlandó vagy-e elköteleződni a saját életed mellett?
Hajlandó vagy-e azt a valóságot választani, ami számodra elérhető, vagy lemondasz róla más kedvéért?
És mi az az ezen a valóságon túli energia, ami lehetsz, és amire éber vagy, ami megszülethet általad ebben a valóságban? Mi az, ami lehetsz és mi az, amit tehetsz mindezért?
Hogyan fedezheted fel azt, hogy mennyire éled a saját életedet?
Először is nézz körbe, hogy hogyan viszonyulsz a családi mintákhoz? Mennyire azonosulsz vagy ellenállsz nekik? Mennyire tetted helyessé, jóvá, vagy helytelenné, rosszá őket? Mennyire akarod bizonyítani, hogy másképp is lehetséges? Mennyire próbálod gyógyítani, netán megmenteni a szüleidet, másokat, ezt a valóságot, ami viszont korlátoz téged a saját lehetőségeid kibontakoztatásában? Minden ilyen fix nézőponttal, döntéssel bezárod magadat.
Amikor ránézel arra, hogy kinek a valóságát éled, akkor lehetőséged nyílik, hogy megváltoztasd életednek azt a szeletét, amiben eddig esetleg nem a saját életedet élted.
Hajlandó vagy-e elköteleződni az életed ÉS benne Önmagad felé? Apró választásokban mutatkozik meg mindez, amit naponta hozol. A tudatosság pedig ott kezdődik, hogy nem hazudok többet magamnak, hanem elismerem, hogy mi működik és mi nem működik számomra és merek egyre többet választani abból, amiben Önmagam vagyok.
Mindehhez bátorság kell és hajlandóság arra, hogy akár konfliktusokat vállalva merjek kiállni Önmagamért.
A megalkuvások kora kezd lejárni és az Élet hol finomabban, hol erősebben hív minket arra, hogy beleálljunk tényleg abba, amik mi valójában vagyunk. A kérdés csak az, most van itt az idő mindezt választani?
2. A nézőpontod teremti a valóságodat
Miután tudatosítottad azt, hogy mennyire a saját valóságodat éled vagy nem éled, érdemes ránézned arra, hogy milyen nézőpontoddal teremted azt az életet, amit élsz. A második eszköz tehát, amit beépíthetsz az életedbe az, hogy: A nézőpontod teremti a valóságodat.
Az élet nem történik veled, te magad teremted
Mi is van emögött? Az, hogy TE teremted az életed. Az élet nem történik velünk, hanem mi magunk teremtjük. És amíg ezt nem ismered el, addig pusztán úgy fogod érezni magad, mintha valami rongybábú lennél az életnek nevezett játék színpadán.
Ha elismered azt, hogy a nézőpontod teremti a valóságodat, ezzel visszaveszed az irányítást az életedben.
Bármiben is vagy most, ha te teremtetted, akkor benned a lehetőség és képesség arra, hogy megváltoztasd, hogy valami mást teremts, mint eddig. Csak tedd fel a kérdést:
Milyen nézőpontommal teremtettem ezt a helyzetet? És mi az a nézőpontom, amit ha megváltoztatok, akkor megváltozik az életem, és benne a teremtésem is?
Egy gyakorlati példa: Ha az a nézőpontod, hogy az életnek nehéznek, küzdelmesnek kell lennie, akkor nehézségeket és küzdelmeket fogsz teremteni benne. Ha megengeded magadnak a könnyedséget, az örömöt, ha elengeded a problémákat, akkor megtapasztalod, hogy sokkal könnyebbé is válhat minden.
Tudatos vagy a nézőpontjaidra?
Bármit is szeretnél teremteni az életedben, tedd fel a kérdést, hogy milyen nézőpontomat kell megváltoztatnom hozzá? És mi az a nézőpont, amit eddig elutasítottam, kizártam az életemből, amivel ha megengedésbe kerülnék, amit ha befogadnék, akkor az hozzásegítene, hogy azt az életet teremtsem, amire valójában vágyok?
A nézőpontjaink egy részére nem vagyunk tudatosak, így azok tudattalanul irányítanak minket.
Mi az a nézőpontod, amire eddig nem néztél rá, amit eddig nem ismertél el, amire ha ránéznél, amit ha elismernél, amit ha tudatosítanál, könnyedén meg tudnád változtatni?
A nézőpontok nem jók és nem rosszak. Arra nézz rá, mennyire fixálod be őket azzal, hogy te magad teszed jóvá vagy rosszá őket. És a legtöbbször pont azt engedjük el nehezen, azt nem hagyjuk megváltoztatni, amit jónak ítélünk meg. Ha nem lennének fix nézőpontjaid, ha hajlandó lennél bármilyen nézőpontodat megváltoztatni, mi lenne számodra lehetséges?
Mi az a könnyedség, ami az életedbe érkezhet azzal, hogy megváltoztatod a nézőpontodat róla?