Ezért kellene neked is naponta lépes mézet rágnod

b_300_300_16777215_00_images_stories_Igaz_Pedagogia_lepesmez.jpgA méz jótékony tulajdonságait mindannyian ismerjük. Mézet teszünk a teánkhoz, a zabpehelyhez, vagy egyszerűen vajas kenyérrel fogyasztjuk.

A lépesmézről azonban a legtöbben megfeledkezünk. Pedig már az ókorban is úgy tartották, hogy ez a készítmény különleges, gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik. A lépesméz mézen kívül propoliszt és virágport is tartalmaz – ez pedig kitűnő kombináció az egészség szempontjából.
A méhviaszt a méhek a lépek építésénél használják, ez egy sárga, kellemes illatú anyag, amit a méhek saját váladékaikból állítanak elő. Fő összetevői szén-, hidrogén- és oxigéntartalmú molekulák, ugyanakkor különböző ásványi anyagokat és A-vitamint is tartalmaz. A méhviaszt számos iparágban alkalmazzák, például kozmetikumok és parfümök készítésében is.
A propolisz nagy mennyiségben tartalmaz gyantát és illóolajokat. Gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és antibakteriális hatása van.
A pollen növényi eredetű termék, de a miután a méhek feldolgozzák, sok, nagy biológiai aktivitású enzimet tartalmaz.
Milyen esetekben jó lépesmézet rágni?
A lépesméz rágása különösen ajánlott a szájüreg gyulladásai, például fogszuvasodás, fogínygyulladás és szájnyálkahártya-gyulladás ellen. Rágás közben egyszerre tisztulnak a fogak a lepedéktől, és fertőtlenítődik a szájüreg.
Gyomorproblémák, például fekélyek és vastagbélgyulladás esetén. A gyomor és a belek tisztítására is kifejezetten ajánlott a lépesméz rágása. Amikor már csak a viasz marad a szánkban, óvatosan nyeljük le azt. A méhviasz komplex kémiai összetétele jótékony hatással van a gyomor kiválasztó és motoros aktivitására. Ezenkívül normalizálja a gyomorszekréció savasságát.
Egy érdekes megfigyelés: a savasság jelentősen csökken, ha megeszünk egy teáskanál mézet 1,5 – 2 órával étkezés előtt, viszont, ha étkezés után fogyasztjuk a mézet, akkor éppen ellenkezőleg, növeli a savasságot.
A méhviaszt a szem égési sérüléseire is használják, például ha a napfény hatására sérült a szem. Ez segít a szaruhártya helyreállításában.
A lépesméz ugyanakkor az immunrendszer megerősítésére is alkalmas. A fogyasztása javasolt légzőszervi megbetegedések, influenza és megfázás esetén.
Minél gyakrabban adunk lépesmézet a gyereknek, annál ritkábban fog megbetegedni.
www.filantropikum.com