"A sok csalódott és szomorú ember között mi a remény gyermekei vagyunk." - Tamás József nyugalmazott püspök szavaival kívánok mindenkinek áldott húsvéti ünnepet.
Ilyen volt a korlátozások utáni első ételszentelés Csíkszeredában
Két év után, korlátozások nélkül vehettek részt idén a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelésén a csíkszeredaiak. A hideg idő és a havazás ellenére a több ezer hívő ezúttal is rendezett sorokban állta végig a szertartást a Szabadság téren és a Promenádon. Videón mutatjuk az ételszentelést.
Ismét együtt húsvétvasárnap: több ezren kértek áldást az ünnepi eledeleikre Csíkszereda központjában Két rendhagyó esztendő után újra a hagyományos formában tartották meg húsvét vasárnapján a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda központjában. Ennek megfelelően ismét rendezett sorokban várta több ezer hívő a Szabadság téren az ünnepi eledelek megszentelését.
Húsvétvasárnap rendszerint Csíkszeredában tartják a Kárpát-medence legnagyobb hagyományos ételszentelését, amelyre több ezren gyűlnek össze. Az elmúlt két évben azonban rendhagyó módon szervezték meg az ételszentelést a koronavírus-járvány miatt: 2020-ban csak élő közvetítés által kapcsolódhattak be a hívek a szertartásba, tavaly pedig kibővült helyszínen, keresztet formálva sorakoztak fel a hívek a Kossuth Lajos utcán és a Temesvári sugárúton, kötelező maszkviselés és kétméteres távolságtartás mellett.
Idén azonban a veszélyhelyzet feloldása lehetővé tette, hogy ismét a megszokott módon ünnepelhessenek a csíkszeredaiak, reggel nyolc órára a megszokott formában, rendezett sorokban több ezren sorakoztak fel megszentelésre váró kosaraikkal a Szabadság téren. A húsvétvasárnapi ételszentelést Tamás József, a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye nyugalmazott püspöke celebrálta.
Mint fogalmazott, ha figyelmesen olvassuk az evangéliumok tudósítását Jézus feltámadásával kapcsolatban, szinte mindegyik megjelenése alkalmával szerepel az eledel. Vagy Jézus kér ennivalót, vagy ő vendégeli meg az apostolokat.
Szent Lukács evangéliumában olvassuk, hogy amikor Jézus föltámadásának estéjén megjelenik az apostoloknak, és megmutatja nekik kezét és lábát, sebeivel együtt, hogy meggyőzze őket feltámadásának tényéről, ennivalót kér tőlük. Egy darab sült halat és lépes mézet adnak neki, ő pedig szemük láttára eszik belőle. Szintén Szent Lukács evangéliumában olvasunk arról, hogy amikor az emmauszi tanítványok kiábrándulva mennek haza Jeruzsálemből, Jézus melléjük szegődik, de nem ismerik föl. A Jeruzsálemben történt eseményekről beszélgetnek, s mikor hazaérkeznek, arra kérik az ismeretlen idegent, hogy maradjon náluk, mert már este van. S mikor asztalhoz ülnek, ugyanúgy, mint az utolsó vacsorán, Jézus kezébe veszi a kenyeret, megáldja, és odaadja nekik. Ők e kenyértörésben felismerik az urat, lángoló szívvel visszamennek Jeruzsálembe, hogy örömüket megosszák az apostolokkal.
Szent János evangéliumában pedig, amikor Jézus Tibériás tavánál jelenik meg, ahol az apostolok halásznak, megkérdezi tőlük: van-e valami ennivalótok? És amikor azt válaszolják, hogy nincs, megparancsolja nekik, hogy vessék ki a hálót halfogásra. S mire a háló megtelt, parazsló tüzet vesznek észre a parton, rajta halat, mellette kenyeret, Jézus pedig invitálja őket: jöjjetek ide, és egyetek. A föltámadt Úrjézus föltámadásának igazoló jeleivé tette az eledelt. S ezért most ezek a megszentelendő eledelek is erre szeretnének figyelmeztetni bennünket. Szeretné Jézus, ha annak fogyasztásában ővele találkozhatnánk mi is, fogyasszuk tehát a megszentelt eledeleket majd az ő emlékezetére örvendezéssel és igen nagy hálával – hangsúlyozta Tamás József.
Ezt követően a papság a ministránsok kíséretében a hívek sorai között végigjárva megáldotta a kosarakban lévő eledeleket. Az ételszentelés végül a magyar és székely himnuszok eléneklésével zárult.