A nemzetközi gyermeknapot a világ számos országában megünneplik, az év legkülönbözőbb napjain.
Magyarországon 1906-ban tartotta meg első Gyereknapját az Országos Gyermekvédő Liga, és ezzel a II. világháborúig tartó évtizedes hagyományt teremtett. 1931 májusában elsősorban jótékonysági céllal került megrendezésre az első gyermekhét.
A Nemzetközi Demokratikus Nőszövetség 1949. novemberi határozata alapján 1950-től május utolsó vasárnapján ünnepeljük a nemzetközi gyermeknapot.
A cél akkoriban az elmaradott, háború sújtotta országok gyerekeinek megsegítését szolgáló akciók szervezése volt, ma már az, hogy felhívja a figyelmet a gyermekek jogaira, sajátos világukra.