A mi gyulafehérvári gyerekeink is ott vannak, Imádkozzunk értük, csaba t.
Idén különleges, kettős tanévnyitóval kezdődött a tanév a gyulafehérvári Gróf Majláth Gusztáv Római Katolikus Teológiai Líceumban.
Szeptember 15-én – először az ősi iskola történetében – elemi és általános iskolai tanulók (a Vasile Goldiş Általános Iskola volt magyar tagozatának növendékei) csatlakoztak a teológiai líceumhoz. Ezzel az „egyesítéssel" az iskola diákjainak létszáma 150 fölé emelkedett. Másnap, 16-án a négy szemináriumi osztály szentmisével egybekötött külön évnyitót tartott. A Veni Sancte-s misét Jakubinyi György érsek celebrálta, akinek egyetértésével és támogatásával – az eddig csupán óvodával és vokacionális líceumi osztályokkal rendelkező tanintézmény elemi, illetve gimnáziumi tagozatokkal egészült ki. Pozitívan állt hozzá a kérdéshez, és így a sikeres összevonás részese Cornel Sandu Fehér megyei főtanfelügyelő is. A szemináriumi osztályok megőrzik hagyományos jellegüket, és továbbra is a katolikus lelkészképzésre készítik fel a tanulókat, míg az általános iskolások egy műemlék jellegű, teljesen felújított épületben új felszereléssel és képzett tantestülettel kezdik meg felkészülésüket.
Gál László igazgató bejelentette: az iskola ettől a tanévtől I–VIII. osztályos tagozattal bővült, és bemutatta a megújult tantestületet. Elmondta: reményteljes hangulatban indult az új iskolai év, amit a tudásszerzés öröme és a szellemi kincsekben való gazdagodás iránti vágy hat át. Jó tanulást és sikereket kívánt a 69 szeminaristának, valamint az iskola és óvoda többi növendékének. Köllő Tibor prefektus vezetésével megtörtént az évi feladatok leosztása. Az évnyitón részt vett Matekovics Mihály, a Tanügyminisztérium Kisebbségi Főosztályának vezérigazgatója, aki éppen a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumból érkezett. Ott is, akárcsak a teológiai szeminárium udvarán, ott áll a Tanügyminisztérium ajándéka, a sárga színű vadonatúj Fiat iskolabusz. Beszédében röviden vázolta a főosztály működését. Megtudhattuk többek között, hogy Romániában 15 nyelven folyik a tanítás, és 7 nyelven érettségiznek a diákok. Kiemelte, hogy az erdélyi magyarság ma Gyulafehérvárra figyel, hiszen megerősödött egy iskola és vele magyar szórvány közösségünk és anyanyelvi oktatásunk is. Az első megnyitón (15-én) kifejtette, hogy reménykedve jött ide és megköszönte a szülők és gyermekek bizalmát az anyanyelvi oktatás iránt. A kisebbségi gyermek ebben az iskolában megkapja azt, ami magyar nyelvű alapkultúrájához szükséges, de kellőképpen elsajátítja a többségi nyelvet is. A tagozatnak sohasem lehet olyan fejlett anyanyelvi szellemisége, mint egy önálló intézetnek, és ez rendkívül fontos a tanulók lelki fejlődésében.
Horváth István, az Erdélyi Római Katolikus Főegyházmegye főtanfelügyelője egy találó példán keresztül hívta fel a diákok figyelmét az alázatosság megélésére, a gőg és a túlzott büszkeség feltétlen mellőzésére.
Mint minden új vagy megújuló intézményben, az általános iskolások által elfoglalt ún. Fogarassy-épületben is sok még a tennivaló, de van remény arra, hogy rövid időn belül kiváló körülmények között működik majd a megerősödő iskola.