Huszonöt éves a Gyermekfilharmónia

ImageMájus második hétvégéjén, mától kezdődően tartja a Filharmónia Napok hagyományos rendezvényét a Szenegyházi Gyermekfilharmónia. A vendéghangversnyeket, zenei vetélkedőket, gyalogtúrát, fáklyásmenetet és utcabált rendszerint magában foglaló négynapos rendezvény idei sajátossága, hogy a negyedszzada alakult Gyermekfilharmónia születésnapját is megünneplik, felépnek az egykori gyermekfilharmónisok és felavatják a Filiházat.

A ma 20 órától kezdődő ünnepélyes megnyitót vendéhangversenyek követik. Holnap hajnalban a szentegyhzi egykori és mostani filharmóniások kedves meglepetésre érednek, majd együtt ünnepelnek. A Filiház avatóján pedig nem marad el a születésnapi torta és az emlékplakettek átadása sem. A négynapos ünnepélyen újdonság lesz a szülőbál is, ahol szintén zenekar húzza a talpalávalót.

A negyedszázados múltra visszatekintő Gyermekfilharmónia története azzal kezdődött, hogy Szenegyházán 1982 júniusában a Haáz Sándor zenetanár által betanított amatőr rézfúvós- és vonósegyüttes az iskolakórussal közösen megszólaltatott néhány ismert klasszikus művet. Ez az első sikeres fellépés pedig további munkára sarkallta őket. A 140 diákból álló együttes egy évre rá, 1983-ban vette fel a Gyermekfilharmónia nevet. Az eredeti létszámot tartva azóta is működik a kórus és zenekar. “A televízió vonzerején és mindenféle más foglalkozási alternatíván felülkerekedve ősszel kétszáz beiratkozót jegyezhettünk, s ebből mintegy 140-150 tag színpadképes. Így hál¢Istennek elmondhatom, a létszám nemhogy csökkent volna, még növekedett is” – újságolta lapunk kérdésére a születésnapját ünneplő Gyermekfilharmónia vezetője, Haáz Sándor, aki a gyermekek zenei képzését, a hangszeresek oktatását a Tanulók Háza zenekörein végzi. Többnyire rövid klasszikus művekből, egyedi hangszerelésű népdalfeldolgozásokból és történelmi dalokból áll repertoárjuk. Már két CD-felvételük is megjelent.

A Szentegyházi Gyermekfilharmónia Alapítvány nemzetközi kapcsolatait is segítségül hívva, szerteágazó tevékenységet folytat, több szinten is támogatja a település művelődési életét: fenntartja és működteti az amatőr kórust és szimfonikus zenekart, biztosítja a hangszerállomány bővítését, továbbá fellépéseket, hangversenykörutakat szervez számára. Üzemelteti a Múzeum Szálló vendégházat, szerepet vállal a helyi faluturizmus szervezésében, és évente megrendezi a Filharmónia Napok ifjúsági zenei napokat, a Homoródmenti Népdalok regionális népdalvetélkedőt, a Bútorfestő Tábort, Prímásképző-Tánctábort, és biztosítja a nyomdatermékek (Szentegyházi Hírlap, Törpe Dalosköny) megjelenését. Az sem mellékes, hogy karbantartja a Népház épületét, támogatja a Tanulók Háza szakköreit, és önálló gyermekfogászati rendelőt működtet.

Antal Ildikó, Hargita Népe 

 

 

Image
A Gyerekfili Csíksomlyón Fotó: Csúcs Mária