A liberális pénzügyi világ csak a rövidtávú hasznot tartja szem előtt – nyilatkozta a Iustitia et Pax Pápai Tanács titkára
A bankárok szakszervezete által a gazdasági válságról tartott római konferencián felszólalt Mario Toso prelátus, aki kifejtette: a neoliberális pénzügyi felfogás úgy tűnik zsákutcába jutott és több esetben tapasztaltuk, hogy a nemzetközi „gazdasági terrorizmus” egy fajtáját alkalmazza. Növekedik a származtatott ügyletek értéke a világban. Ez annak a jele, hogy a válságból nem tanultunk. Létezik a nemzetközi intézmények ügynökségeinek egy érdekszövetsége, amely irányítja a pénzügyi rendszert. Ez egy Leviatán, egy szörnyeteg, amely a valós gazdaság felszámolásának funkcióját tölti be. A rövidtávú eredmény és a pusztán profit központú ideológia vezérli – mutatott rá a Iustitia et Pax Pápai Tanács titkára.
Új alapokra kell helyezni a pénzügyeket és a gazdasági rendszert, kezdve az ENSZ-től és a világbanktól, amely hitelt nyújt az államoknak. Vajon hogyan reagálnak erre a bankok? Az olasz bankok társaságának (ABI) elnöke, Giuseppe Mussari nyilatkozott rádiónknak: fennáll annak a veszélye, hogy több érték pusztul el, mint amennyit létrehoznak. Az utóbbi években számos példát láttunk erre. Nem az olasz bankokra vonatkozik ez, hanem egy olyan rendszerre, amely országon kívüli, és ma erősen befolyásolja életünket. Mussari szerint Olaszországban a bankok figyelmet fordítottak ebben a helyzetben is a családokra és a vállalkozásokra, még ha a kölcsönök csökkentek is.
(sv)