Európa nem élhet csak önmagának

ImageAndrea Riccardi felszólalása a III. Ökumenikus Nagygyűlésen

Egy olyan egyház, amely hallgat Isten szavára, imádkozik, és az egységet építi, más szemmel tekint a világra is: jobban átérzi azt, hogy szeretnünk kell embertársainkat, és felelősek vagyunk értük – mondta a Szent Egyed Közösség alapítója.

 

 

Andrea Riccardi úgy véli: Európa sok szempontból elveszítette domináns szerepét a világban, de újra megtalálhatja helyét, ha a béke és a humanizmus örökségét megosztja a világgal. Ha az európaiak visszahúzódnak a történelem színpadáról, az szellemi űrt és a jövő perspektívájának elvesztését eredményezi. Riccardi bírálta azt a politikát, amelyet csak gazdasági szemlélet vezet.

A béke nagy ajándék – mondta a Szent Egyed Közösség alapítója, amelyet Európa nem tarthat meg csupán magának. Ha falakat építünk magunk közé, akkor ismét visszatérnek a XX. század démonai – fogalmazott.

Földrészünk lakói nem élhetnek önmaguknak, felelősséggel tartoznak a világ békéjéért is – figyelmeztetett a történészprofesszor, hiszen az európai konfliktusok a történelem során kétszer is világégéshez vezettek. A konfliktusok és a háborúk okozóinak most a békesség szerzőivé kell válniuk – írja a KNA hírügynökség.

Különösen a keresztényeknek kell komolyan venniük ezt a felelősséget, és segíteniük a politikusokat abban, hogy megtalálják a békéhez vezető utat a mai világban, amikor sok esetben ismét a háborút tartják a konfliktusok egyetlen megoldásának. A keresztények segíthetnek az „újjáéledő nacionalizmusok" visszaszorításában is. Riccardi professzor emlékeztetett a korábbi ökumenikus pátriárka, Athenagorász szavaira, aki testvéregyházakról és testvérnépekről beszélt, ezzel politikai dimenziót adva a az ökumenének.

Egy olyan egyház, amely hallgat Isten szavára, imádkozik, és az egységet építi, más szemmel tekint a világra is: jobban átérzi azt, hogy szeretnünk kell embertársainkat, és felelősek vagyunk értük.

Andrea Riccardi a világ botrányának nevezte, hogy Afrikában 30 millió AIDS-beteg nem, vagy alig kap gyógykezelést a pénzhiány miatt, és hogy évente 1,8 millió gyermek hal meg olyan emésztőrendszeri betegségekben, amelyeket a tiszta ivóvíz hiánya okoz. „A javak igazságos elosztása a mi küldetésünk" – fogalmazott a professzor.

A klímaváltozás mindenütt érezhető hatásai is bizonyítják, hogy a Föld közös otthonunk, a problémák megoldása elől nem térhetünk ki. „A megfeszített Krisztus azt kéri tőlünk, keresztényektől, hogy ne önmagunkért éljünk" – figyelmeztetett előadásában a Szent Egyed Közösség alapítója.

Magyar Kurír