Róma városának problémáiról és ezzel egy időben a római egyházról is beszélt évzáró homíliájában Ferenc pápa kedd délután a Szent Péter-bazilikában általa vezetett vesperáson.
A hagyomány szerint az egyházfő az év utolsó napján hálaadó szertartást vezetett a vatikáni Szent Péter-bazilikában. A hívőkkel és papokkal zsúfolásig megtelt bazilikában Ferenc pápa a lezáruló és a kezdődő esztendőről beszélt hangsúlyozva, hogy a magunk mögött hagyott év a keresztények számára „nem megszűnt valóság", hanem újabb lépés a remény felé. „Kérdezzük meg magunktól, hogy az utóbbi évben mennyi időt fordítottunk önmagunkra és saját érdekeinre, és mennyit másokra" – hangoztatta az egyházfő.
Homíliája jelentős részében Róma városáról beszélt. Úgy fogalmazott, Róma a világ egyik legszebb városa, de életminősége, lakosainak mindennapjai mégsem ezt tükrözik. Ferenc pápa szerint nagy ellentét érezhető a város szépsége és a társadalom peremén élők nehézségei között. Amekkora a szépség, akkora az anyagi és erkölcsi nyomor és boldogtalanság is – tette hozzá.
„Minden város mozaikhoz hasonlít, melynek darabjait lakosai alkotják. Mindenki felelős saját városa életéért a rosszban és a jóban is" – hangoztatta a pápa. Hozzátette, Róma tele van turistákkal és menekültekkel, Róma tele van dolgozó emberekkel és azokkal is, akiknek nincsen munkája, vagy alulfizetik őket.
Mindenkinek ugyanolyan joga van a befogadáshoz és az igazságos bánásmódhoz, mert mindenki az emberi méltóság hordozója. „Az új évben Róma legyen befogadóbb és szolidálisabb" – mondta Ferenc pápa, aki Róma városát Róma egyházával állította párhuzamba.
Róma városának püspökeként Ferenc pápa kijelentette: mások problémáit nem lehet messziről, egy magasra helyezett balkonról figyelni anélkül, hogy ez megérintene bennünket, „akarjuk vagy sem, testvéreinkről van szó".
A szertartás a Te Deum himnusz felcsendülésével zárul. Ezt követően Ferenc pápa a Szent Péter térre megy, ahol megtekinti a tér közepén álló nápolyi betlehemet.