"Két metrójegy árából megmenthető egy gyermek" – mondja az Utazások egy szerzetessel című filmben. Kétszázötven forintot költenek ugyanis egy napon egy gyermekre a Böjte Csaba által létrehozott gyermekintézményekben. A küldetés elsősorban a magyaroknak szól, de cigányok, románok is idekerülnek. Csaba atya nem tud nemet mondani. Akárhová kíséri a kamera, mindig egy mikrobusznyi gyerekkel érkezik haza.
Süllyedő hajó – Böjte Csaba ezt a metaforát használja a Székelyföldön, a Zsil völgyében, Vajdahunyadon és amerre csak Fekete Ibolya rendezővel megfordul. A filmszemlén sikerrel vetített alkotásban romániai panelek népe sok helyen tizenöt évvel a rendszerváltás után az alsó két emeleten él, a harmadik-negyedik szinten vécézik. Víz, áram nincs, a megélhetési forrás a vaslopás a szétmálló nagyüzemből. Böjte Csaba ferences szerzetes, és süllyedő hajóról szedi össze a gyerekeket. "Két metrójegy árából megmenthető egy gyermek" – mondja az Utazások egy szerzetessel című filmben. Kétszázötven forintot költenek ugyanis egy napon egy gyermekre a Böjte Csaba által létrehozott gyermekintézményekben. A küldetés elsősorban a magyaroknak szól, de cigányok, románok is idekerülnek. Csaba atya nem tud nemet mondani. Akárhová kíséri a kamera, mindig egy mikrobusznyi gyerekkel érkezik haza. "A filmből talán nem is derül ki egyértelműen, hogy mit jelent Déván egy tál tejbegríz, meleg vacsora" – mondja a vetítés után a rendezőnő.
Az Utazások egy szerzetessel erénye nem az, hogy olyan romániai zegzugokat mutat be, amelyről azt hittük, hogy Fekete-Afrikában sem létezik, hanem hogy ezen a süllyedő hajón is felmutatja a reményt. Böjte Csabának hívják.