Hét műemléképületet fogadtak örökbe a dévai diákok
Tán maguk az ötletgazdák sem remélték, hogy a dévai Téglás Gábor Elméleti Líceum diákjai ekkora lelkesedéssel fogadnak örökbe egy-egy emlékművet.
Az épített örökségünk népszerűsítését, megóvását célzó programot tavaly nyár elején hirdette meg a dévai diákság körében Winkler Gyula EP-képviselő és Hegedűs Csilla, az RMDSZ kultúráért felelős főtitkár-helyettese.
– Az ötlet nagyon jónak tűnt, de őszintén szólva nem igazán tudtuk, hogyan fogjunk neki, hiszen Hunyad megye műemléképületeinek jelentős százaléka román állami intézmény tulajdonában van, így elég bonyolultnak tűnt a dolog. De az utóbbi hetekben végre kialakult egy nagyszerű stratégia a program lebonyolítására. Eszerint a cél nem feltétlenül az illető műemlék rendbetétele, környékének takarítása, falainak meszelése, bár esetenként ez is belefér, hanem arra buzdítottuk diákjainkat, hogy a tőlük telhető leghatékonyabb módon népszerűsítsék az általuk örökbe vett épületet. A cél végül is az, hogy diákjaink megismerjék történelmünket és magukénak érezzék azokat az épületeket, melyek szerves részét képezik örökségünknek. A program verseny formájában zajlik. Hét csapat vesz részt benne, hiszen ennyi dévai, illetve környékbeli ingatlant szemeltünk ki a műemléképületek országos jegyzékéből. A csapatok nagyjából 16 főből állnak. Közösségépítés céljából, illetve gyakorlati meggondolásból igyekeztünk egy-egy osztályközösségből vagy egymáshoz korban közel álló diákokból kialakítani a csapatokat. Az első jelekből úgy tűnik, nagyon jó kis közösségek indultak a versenyen – meséli Kocsis Attila iskolaigazgató, aki tanárkollegáival közösen lelkesen irányítja az „örökbefogadást”.
A tanintézmény közössége által kiszemelt épületek között szerepel a dévai vár, a Magna Curia, a Parva Curia, a vármegyeháza, a dévai ferences kolostor, a marosillyei Veresbástya, illetve a piski Ócskay-kastély. A diákoknak ezen épületek történetét kell minél jobban megismerniük és minél több síkon népszerűsíteni. A vetélkedő március végig zajlik, akkor kell majd dolgozat formájában bemutatni a kifejtett tevékenységet. A nagydíj pedig igencsak csábító, hiszen Winkler Gyula EP-képviselő pár napos brüsszeli látogatást helyezett kilátásba a nyertes csapatnak. – Ez olyan tét, amiért már önmagában érdemes lenne versenybe állni. De számomra maga a vetélkedő is fontos. Nagyon jól összekovácsolja az osztályközösséget. Szinte mindenki lelkesen kapcsolódik a munkába, és már sikerült egy fotókiállítást is összehoznunk az általunk örökbefogadott marosillyei Veresbástyáról – mutat büszkén az iskola folyosóján kiállított fotókra Szabó Tímea, a XII. matematika-informatika osztály diákja.
A kijelölt műemléképületeket amúgy már szinte minden csapat „birtokba vette”, és pillanatnyilag lázasan folyik az adatgyűjtés. A pontos határidő még nincs leszögezve, ezért mindenki igyekszik minél előbb eredményt felmutatni a munkájáról.
Gáspár-Barra Réka
www.nyugatijelen.com