"Jézus is fölment utánuk Jeruzsálembe, de nem nyilvánosan, hanem titokban. Amikor a templomban tanítani kezdett, a jeruzsálemiek közül néhányan ezt kérdezték: „Nemde ő az, akit halálra keresnek:"
Jn 7,1
Miért vállalja Jézus a veszélyt, a halált?
Egy csoportkép az 1848-as honvédekről, a kép jóval a forradalom után készült. Ezek a férfiak bátran vállalják hitüket, meggyőződésüket, a forradalmi múlttal együtt. Tekintetüket nézve, biztos vagyok benne, hogy hiteles ez a kép és olyan embert e felvételre maguk közé biztos, hogy nem fogadták be, aki nem volt velük a puskagolyók, a szuronyos rohamok között.
Március 15-én jó ezekkel az emberekkel, - akár így, fényképen keresztül is - szembenézni és gondolatban megszorítani a kezüket! Jó volna egy jó kupa bor mellett megkérdezni, hogy miért ragadtak fegyvert, miért kísérték a forradalom zászlaját csatatérről - csatatérre hideg télben, forró napsütésben, öldöklő, gyilkos háborúban! A mennyek országában hiszem, hogy erre a beszélgetésre is sor fog kerülni, az örökkévalóságba minden belefér, de addig mi magunk keressünk választ erre a kérdésre.
A tekintetükből ha nem tudjuk kiolvasni a választ, akkor nézzünk fel arra a zászlóra melyet hordoztak, s melyre ők is egészen biztos, hogy minden nap felnéztek. Ők a forradalom zászlaját, mely összegyüjtötte őket, Máriás zászlónak nevezték. Joggal, mert az egyik oldalán a Boldogságos Szűzanya a gyermek Jézussal a karjában látható! Számukra, ahogy ezt szóban is gyakran hangoztatták ez a zászló három nagyon fontos üzenetet hordozott: Isten, Haza, Család!
A forradalmárok ezekért az értékekért ragadtak fegyvert és vállalták az emberpróbáló küzdelmek minden nehézségét, szenvedését, és ők életük végéig hűségesek maradtak ezekhez az értékekhez.
Isten: Jézus Krisztus arcú Isten, néz a zászlóról Mária karjaiból a honvédekre. Az értünk kereszthalált vállaló Krisztus vezetésével, lelkiismeretük szavára hallgatva álltak honvédeknek ezek az emberek. Ők a mi urunk, Jézus Krisztus által hirdetett szabad, békés, kibontakozó világban hittek, ennek létrejöttéért harcoltak.
Haza: A Kárpát-medencében élő népek közös otthonát jelentette számukra a haza! A forradalmároknak a nyelv, a vallás, a társadalmi rang, vagyon nem jelentett határt, ők ezeken a különbségeken felülemelkedve, együtt akarták szülőföldjüket virágba borítani.
Család: Mindannyiunknak van édesanyja, családja. Mária, Szent József családjukért mindent vállaltak, menekülést, szenvedést, ők bármi is történt egymás kezét nem engedték el. Biztos vagyok benne, hogy a marcona forradalmárok is édesanyjukat szerető, gyermekeik érdekeiért kiállva vállalkoztak, gyűltek össze a forradalom zászlaja alá, egy jobb világ reményében.
Máriás zászló ma is lobog! E zászló alatt mi is fogjuk meg egymás kezét és Istenért, hazáért, családjainkért vívjuk meg a magunk mindennapi forradalmait!