A közös keresztény örökség nevében is szüntessék be azonnal a hadműveleteket

„A közös keresztény örökség nevében is szüntessék be azonnal a hadműveleteket” – a Pápa erőteljes felhívása a Kaukázus békéjéért.

Vasárnap délben az Úrangyala elimádkozásakor mondott beszédében a pápa a Dél-Oszétiában kialakult helyzet miatti aggodalmának adott hangot, illetve elmélkedett a jóléti társadalmakat fenyegető veszélyekről. A Szentatya nyaralása utolsó napján háláját fejezte ki a pihenés és elmélkedés időszakáért.

XVI. Benedek németül kezdte beszédét, hangsúlyozva a pihenés pozitív következményeit, majd emlékeztetett rá, hogy a vasárnapi evangéliumi szakasz a mindennapi életre irányította figyelmünket. A kenyérszaporítás után az Úr felmegy a hegyre, hogy egyedül maradjon az Atyával. Eközben a tanítványok, nyomorúságos csónakjukkal eredménytelenül küszködnek az ellenszéllel.
Ma is a világ számos részén az egyház csak nagy nehézségek árán halad előre az ellenszélben, miközben az Úr távolinak tűnik. Az evangélium azonban választ ad kérdéseinkre, vigasztal és bátorít, egyben megjelöli a követendő utat. Krisztus nyújtja felénk is a kezét, mint ahogy a tanítványokkal tette. Csak akkor találunk rá a helyes és jó útra, ha megfogjuk az Úr kezét és hagyjuk, hogy vezessen bennünket. Imádkozzunk, hogy mindig megtaláljuk kezét, valamint azért is, hogy az Úr nevében mi is nyújtsuk kezünket másoknak, akiknek szükségük van arra, hogy vezessük őket történelmünk vizein” –mondta a Szentatya.
Ezután olaszul folytatta elmélkedését. Arra buzdította a fiatalokat, hogy soha ne veszítsék szem elől az igazi örömet, ne hagyják megtéveszteni magukat hamis délibáboktól. Benedek pápa felidézte a világ minden részéről Sydneybe érkezett fiatalok örömteli arcát. Megtapasztalták a másokkal való találkozás örömét, azt, hogy közösen fedeztek fel egy új világot. Nem volt szükségük közönséges, erőszakos tettekre, alkoholra, kábítószerekre. A pápa fájdalommal gondolt azokra a fiatalokra, akik hamis szórakozás áldozataivá válnak, lealacsonyító tapasztalatokban van részük, amelyek gyakran torkollnak végzetes tragédiába. Ez a jelenség korunk ún. „jóléti társadalmainak” tipikus terméke. A belső üresség kitöltésére, az azt kísérő unalom elűzésére mindig új, nagy érzelmeket kiváltó, extrém tapasztalatokra ösztökélik az embereket. Így a vakációt is az a veszély fenyegeti, hogy a gyönyör délibábjának hiábavaló hajszolásában foszlik szerte. Ekkor azonban nem pihen a lélek, a szív nem lel örömre és békére, sőt még fáradtabb és szomorúbb lesz, mint azelőtt. A pápa szavai mindenkihez szóltak.
„A fiatalokra utaltam – mondta a Szentatya – mert ők jobban szomjazzák az életet és az új tapasztalatokat, ezért több veszélynek vannak kitéve. De ezek a gondolatok mindenkit érintenek: az ember csak az Istennel való kapcsolatban újulhat meg igazán. Istennel pedig úgy találkozhatunk, ha megtanuljuk meghallani szavát lelkünk belső nyugalmában és a csöndben.” A Szentatya azért imádkozott, hogy napjaink örökösen rohanó társadalmában a vakáció legyen a valódi kikapcsolódás ideje.
Az Úrangyala elimádkozása után XVI. Benedek mély aggodalmának adott hangot a Grúziában végbemenő tragikus események miatt, amelyek Dél-Oszétia térségében is már sok ártatlan áldozatot követeltek. Polgári lakosok nagy számban kényszerülnek otthonuk elhagyására. A Szentatya a következő nyomatékos felhívással fordult az érdekeltekhez:
„Azonnal szüntessék be a hadműveleteket és a közös keresztény örökség nevében is, tekintsenek el a további összetűzésektől, erőszakos megtorlásoktól, amelyek egy még nagyobb kiterjedésű konfliktussá fajulhatnak el. Határozottan térjenek vissza a tárgyalások, valamint a tiszteletteljes és építő párbeszéd útjára, kerülve ezáltal a térség szeretett lakosságának további szenvedését”. „Arra szólítom fel a nemzetközi közösséget és a jelenlegi helyzetben a legnagyobb hatást gyakorló országokat, hogy minden erőfeszítésükkel támogassák és mozdítsák elő azokat a kezdeményezéseket, amelyek békés és tartós megoldásra irányulnak, valamint kedveznek a népek nyílt és tiszteletteljes együttélésének”.
A pápa az ortodox testvéreinkkel való közös imára szólított fel, majd imaszándékát Mária oltalmába ajánlotta. Végül németül és ladinul köszöntötte a jelenlévő mintegy 10 ezer hívőt, illetve olaszul üdvözölte az Úrangyala elimádkozására érkezett plébánia közösségek zarándokait, a fiatalokat, a más egyházmegyékből jött családokat. Mindenkinek köszönetét fejezte ki, külön megemlítve az újságírókat és a médiumok munkatársait, akik a közvéleményt tájékoztatták bressanone-i tartózkodásának eseményeiről.
 Vatikáni Rádió