Az Európai Unión belül egy olyan kultúra van terjedőben, amely a vallási meggyőződések kinyilvánítását a magánszférába akarja száműzni, kiszorítva a közéletből a hívőket és az egyházi intézményekben elkötelezett személyeket.
Ezt a megállapítást Sean Brady bíboros, az ír püspöki konferencia elnöke fogalmazta meg augusztus 24-én, vasárnap egy politikusok és közgazdászok számára tartott konferencián Ballinában.
„Ahogy a Lisszaboni Egyezményre vonatkozó népszavazás eredménye is mutatja, vannak, akik korábban lelkesedtek az Európai Unió célkitűzései iránt, ma azonban kételkednek azokban. Ennek okai összetettek, de visszavezethetők a keresztény emlékezet elvesztéséhez, amely az európai intézményekben tapasztalható. Az egyház tehát aggodalommal tekint az EU döntően pragmatikus szempontjaira. Ez a hozzáállás végül odavezet, hogy megtiltja a keresztényeknek a közéleti vitákban való részvételt. Ugyanez vonatkozik az őssejt-kutatás és a homoszexuális párok együttélésének jogi szabályozása, a házasságon alapuló család elsőbbsége, az élet kultúrája terén kialakított állásfoglalásokra is – hangsúlyozta az ír bíboros.
Végül Sean Brady rámutatott: „Úgy tűnik, hogy az uralkodó kultúrát és az EU célkitűzéseit inkább a szekularizáció, semmint a tagországok többségét jellemző keresztény emlékezet és örökség vezeti. A saját lelkünk és a keresztény emlékezet iránti tisztelet nélkül az egységes európai terv elveszti társadalmi összetartó erejét."