A nemzetek önzése, spekuláció, fogyasztói szemlélet, korrupció, fegyverkezés: ezek okozzák az éhség botrányát a földön - írja üzenetében a pápa az Élelmezési Világnapon.
Azért nem jut mindenkinek élelem a világon, mert a nemzetközi kapcsolatok helytelen értékeken alapulnak: állapítja meg XVI. Benedek pápa üzenetében, amelyet Jacques Dioufnak, a FAO (az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete) igazgatójának címzett az október 16-i világnap alkalmából, melynek idei témája: "A világélelmezés-biztonság: a klímaváltozás és a bioenergia kihívásai".
A Szentatya azt kéri a nemzetközi közösségtől, hogy bátor intézkedéseket foganatosítson, amelyek mindig tiszteletben tartják az ember méltóságát. A rendelkezésünkre álló eszközök és erőforrások révén elegendő élelmet tudunk biztosítani mindenki számára. Miért van az mégis, hogy oly sokan szenvednek az éhségtől? Az okok között Benedek pápa felsorolja a fogyasztás hajszolását, azt, hogy hiányzik az akarat az egyes államok vagy csoportok önzésének megfékezésére.
A pápa arra szólít fel minden érdekeltet, hogy vessen véget a vad spekulációnak, ami kihat az árakra és a fogyasztásra. Szerepet játszik az élelmezési válságban a készletek korrekt igazgatásának hiánya, valamint a növekvő fegyverkezés. A ma uralkodó kultúra csak az anyagi javak elérésére ösztönöz, megfeledkezve az emberi személy valódi természetéről és mélyebb lelki igényeiről. Ennek az az eredménye, hogy sokan képtelenek felvállalni a szegények szükségleteit.
Akkor lesz hatásos az éhség elleni kampány, ha a tudományos szempontokon túl újra felfedezik az emberi személy értékét, annak egyéni és közösségi dimenziójában. XVI. Benedek erőfeszítéseket sürget a társadalmi igazságosság elérésére a népek közötti kapcsolatokban. A gazdasági életnek a javakban való igazságos osztozás felé kell irányulnia.
Fontos, hogy a FAO minden befolyásolástól függetlenül szolidáris intézkedésekkel válaszoljon a kialakult élelmezési válságra és így valóban a köz javát szolgálja - szögezi le a Szentatya, majd üzenete végén felhívja a figyelmet az őslakosokra, akik számára a termőföldhöz jutás garantálását kéri, hogy így segítsék a földművelőket.