Az igazi szabadság: függés Istentől – Ferenc pápa előszava XVI. Benedek könyvéhez

b_300_300_16777215_00_images_stories_Szent_Fopasztorok_fc_ppp.jpgMájus 11-én, pénteken mutatják be Rómában a Joseph Ratzinger – XVI. Benedek írásaiból válogatott kötetet, amely az emeritus pápa hit és politika témájában írt műveit gyűjti egybe, és amelyhez Ferenc pápa írt előszót.

A Megszabadítani a szabadságot – Hit és politika a harmadik évezredben címmel megjelent kötetet Georg Gänswein érsek, a Pápai Ház prefektusa, XVI. Benedek egykori különleges titkára; Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke és Giampaolo Crepaldi trieszti érsek mutatja be.
Ferenc pápa szerint olyanok ezek az írások, mint egy iránytű, amely segít „megérteni jelenünket és biztosan mutatja az utat a jövő felé... Igazi ihletforrás a politikai cselekvés számára, amely akkor tekint előrelátóan a jövőbe, ha a figyelem és a tervezés középpontjába a családot, a szolidaritást, az egyenlőséget állítja.”
A hit és politika kapcsolata egyike azoknak a témáknak, melyek mindig is Joseph Ratzinger – XVI. Benedek érdeklődése középpontjában álltak – kezdi a könyvhöz írt előszavát Ferenc pápa. – Már fiatalon elmélkedett arról, meddig kell engedelmeskedni az államnak, hol van az a határ, ahol az Istennek való engedelmesség szabadsága kerül előtérbe. Ratzinger megtapasztalta a náci totalitarizmus hazugságát, amely az ember minden lehetőségét és reményét meg akarta valósítani és ezzel sátáni, zsarnoki uralommá vált. XVI. Benedek elítéli a marxista állam totalitarizmusra való törekvését is és az ateista ideológiát, amelyen alapul.
A marxizmus és a kereszténység között Ratzinger szerint nem az a legnagyobb ellentmondás, hogy a keresztények különleges figyelemmel fordulnak a szegények felé – hangsúlyozza bevezetőjében Ferenc pápa –, hiszen Jézus nemcsak az Egyházban és a szentségekben van jelen valóságosan, hanem a kicsinyekben is, akiket eltapos ez a világ, az utolsókban: hiszen „Ő azt szeretné, hogy bennük találjunk Rá”. Az igazi szembenállás abból ered, mit tekintünk üdvösségünk forrásának. Az igazi megváltás az Isten szeretetétől való teljes függésben van, ez az igazi szabadság, magyarázza Joseph Ratzinger gondolatai nyomán Ferenc pápa.
Napjainkban azonban az ember hajlamos arra, hogy csak saját magát szeresse, ez pedig az ember lelkiismeretének „gyarmatosításához”, a férfi és női nem közötti különbségek eltörléséhez, az emberi lények racionális megtervezéséhez vezet, míg végül logikusnak és megengedettnek tekintik azt, hogy megsemmisítik azt az élőlényt, amely szerintük nem teremtett, nem ajándék, nem fogantatott, hanem mi magunk alkottuk. Hangsúlyozza, hogy ezek „látszólagos emberi jogok”, az ember önmegsemmisítésére irányulnak, mert tagadják, hogy az ember Isten teremtménye, hogy Isten adta a szabadságát és a méltóságát.
Úgy lehet megmenteni az embert ezeknek az ideológiáknak a rabságából, ha az Isten felé való engedelmességet állítjuk fel az államnak való engedelmesség korlátjaként. Ez pedig napjaink gyorsan változó világában azt jelenti, hogy megvédjük a családot, mert „az emberiség jövője a családon halad keresztül”. A család java döntő jelentőségű a világ és az Egyház jövője szempontjából” – hangsúlyozza Ferenc pápa.
Forrás és fotó: Vatican News
Magyar Kurír