A világ legnagyobb élőlénye nem a kékbálna, de még csak nem is az ausztrál Nagy-korallzátony, amelyet apró organizmusok milliói építenek fel. A világ legnagyobb egyetlen élőlénynek számító szervezete az Egyesült Államok Malheur Nemzeti Parkjának erdejében található, ami nemcsak hogy a legnagyobb, de valószínűleg a legidősebb földi élőlény is egyben.
Nem agyara és szilája, hanem kalapja van a legnagyobb organizmusnak
Nagyobb, mint az elefánt vagy a kékbálna.
Sőt, egyetlen egyednek minősülő lényként sokkal nagyobbnak tekintendő, mint az ausztrál Nagy-korallzátony, ugyanis utóbbit milliárdnyi aprócska korallpolip építi fel.
A földkerekség legnagyobb élő szervezetére az Egyesült Államokban, Oregon állam Malheur Nemzeti Parkjának erdejében bukkanhatunk rá, méghozzá egy gigantikus gomba formájában.
A különleges élőlény nyomára olyan, botanikusokból és biológusokból álló kutatócsoport akadt rá, amely az Armillara nemzetségbeli gombapopuláció kiterjedését vizsgálta.
A megdöbbentő felfedezést egy fa titokzatos pusztulásának okát vizsgálva tették a tudósok. A kutatók rájöttek, hogy a fa pusztulásában egy gomba a bűnös, amelynek a föld alatt található micélium hálózata elképzelhetetlenül nagy, kereken 10 494 négyzetméter kiterjedésű területet fed le.
A gomba nemcsak hogy hatalmas kiterjedésű, hanem a kora is különleges, amelyet 2400 és 8650 év közé tesznek a tudósok.
Ezzel az életkorral pedig könnyen lehetséges, hogy a gomba nemcsak a legnagyobb, hanem egyben a legidősebb földi élőlény is.
Akkora a területe, mint egy hatalmas bevásárlóközpontnak
A mézgomba (Armilaria ostoyae) meglehetősen károsnak számít a tűlevelű fákra az Egyesült Államokban és Kanadában. A gomba a fa gyökérzetéhez kapcsolódik a fonalaival, és elszívja a fától a tápanyagokat, ami végül a gazdanövény pusztulásához vezethet.
A gombafonalak rendkívül finom szálak, amelyek emésztőenzimeket bocsátanak ki.
A gomba képes a rhizomorfokat (párhuzamos fonalakból álló, és cső alakú szálakra elágazó képződmények, amelyek a gomba testét felépítik) kiterjeszteni, amellyel elnyeli, illetve továbbítja a tápanyagot.
A felszínről nem látható földalatti hálózat rendkívüli módon kiterjeszti a gomba testét.
A kutatócsoportnak genetikai vizsgálatok segítségével sikerült bebizonyítania, hogy a vizsgált mézgomba több mint tízezer négyzetméteres területet behálózó fonalrendszere egyetlen egyedhez tartozik.
Oregonban a háborítatlan, zömében fenyvesekből álló ősvadon és a stabil környezet tette lehetővé a gomba fonalhálózatának ilyesfajta óriási területet érintő szétterjedését.
A sárga sapkájú, és édes zamatú mézgomba egyébként nem mérgező, ártalmatlan, az ember számára ehető gombák közé tartozik.
Nem is gondolnánk, hogy mekkora lehet a spagetti alapanyag
Az óriási gomba felfedezése ismét rávilágít arra, hogy mit is kell egyedi szervezetnek tekintenünk. Egyértelmű, hogy ha egy lény genetikailag azonosítható összes sejtje kommunikál egymással, akkor az organizmus is egyetlen szervezetnek minősíthető.
Így az oregoni mézgomba a kék bálnához hasonlóan biológiailag egyetlen óriásnak, méghozzá a földi élővilág eddig ismert legnagyobb fajának számít.
Azok az étkezési gombák is, amelyeket az élelmiszerboltban például egy kiadós spagetti carbonarához megvásárlunk, sokkal nagyobbak mint gondolnánk, illetve amilyennek látjuk őket, a gombához tartozó fonalhálózat miatt. A leszüretelt gombánál természetesen ez már nem látható.
Valójában még egy nagy egynemű fajból álló gombafarm is, az összekapcsolódó és genetikailag azonos fonalhálózat miatt lényegében egyetlen szervezetnek tekinthető.