Mintegy 40 ezer vallásos fiatal vett részt Brüsszelben a pénteken záruló, ötnapos ökumenikus taizéi találkozón.
Az ilyen nemzetközi találkozókat minden évben más helyszínen megszervező ökumenikus szerzetesközösség a burgundiai Taizé településről kapta a nevét. A közösséget 1940-ben ott alakították, eredetileg azzal a céllal, hogy segítsék a megszállt Franciaország üldözötteit és menekültjeit. Mivel a közösség létére 1942-ben a Gestapo fényt derített, elhagyták Franciaországot, és a háború végéig Svájcban húzták meg magukat. A közösség 1944-ben visszatérhetett Taizébe, majd 1945-től árva gyerekeket fogadott be. A szerzetesközösségnek jelenleg több mint száz tagja van. Eszmerendszerük középpontjában az egymás iránti kiengesztelődés áll. A közösség ökumenikusan szerveződik, vagyis egyetlen keresztény egyház fennhatósága alatt sem áll, de igen jó kapcsolatokat ápol mind a keresztény, mind a nem keresztény vallásokkal. A szerzetesközösség nem akar külön vallási irányzattá válni, hanem arra buzdítja a vele kapcsolatba kerülő fiatalokat és idősebbeket, hogy a taizéi közösségi élmény segítségével, de saját nemzeti, vallási vagy egyéb közösségüknek igyekezzenek teljesebb értékű tagjává válni.
A közösség minden esztendő fordulóján ökumenikus ifjúsági találkozókat, úgynevezett taizéi találkozókat szervez európai nagyvárosokban, azzal a céllal, hogy közösen gondolkodjanak adott témákban, együtt imádkozzanak, valamint - nem utolsó sorban - közös mulatsággal búcsúztassák az óévet, köszöntsék az újat.
Az ezúttal a belga fővárosban, az uniós intézmények székhelyén megrendezett taizéi találkozón a szerzetesközösség vezetője, Alois testvér az európaiság témáját helyezte előtérbe. Beszédében arra hívta fel a fiatalok figyelmét, hogy a gazdasági válság nehézségei közepette különösen fontos a szolidaritás példamutatása, a népek közötti kiengesztelődés, a nyomor és a háborúk elleni küzdelem. A résztvevők egy része ellátogatott az európai intézményekbe, illetve találkozott Jacques Barrot-val és Jan Figellel, az EU igazságügyi, illetve ifjúságügyi biztosával.