17 püspök felhívása az Európai Unióhoz a nyersanyag-kitermelő iparágak pénzügyi átláthatóságáért
Brüsszel, május 17. A világ különböző országainak 17 főpásztora a közelmúltban felhívást intézett az Európai Unióhoz, hogy sürgesse a pénzügyi átláthatóság mielőbbi megvalósulását a fejlődő országokban végzett nyersanyag-kitermelés terén. A dokumentumot a következő országok püspökei írták alá: Argentína, Ausztria, Belgium, Chile, Csád, Egyesült Királyság, Franciaország, Kamerun, Kolumbia, Kongó-Brazzaville, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Németország és Peru. Küzdeni kell a korrupció és az adócsalás ellen, mivel a multinacionális vállalatok évente mintegy 125 milliárd eurótól fosztják meg a fejlődő országokat.
A válság minden nap erősebben érezteti hatását a gazdasági életben és a társadalomban, továbbá különösen nagy csapást jelent a legszegényebb rétegek számára. Az állampolgárok ezért azt kérik, hogy vezessenek be új, etikusabb rendszabályokat a pénzügyi rendszerbe. A főpásztorok megállapítják: a pozícióban lévő kevesek kapzsisága komolyan fenyegeti a lakosság legvédtelenebb részének túlélését. Olyan intézkedéseket kell hozni, amelyek biztosítják, hogy a természeti erőforrások kiaknázásából származó javak ne váljanak kizárólag egy kisebbség monopóliumává. Ezekből az erőforrásokból származó gazdagságból mindenki részesüljön igazságosan különösen pedig azok, akik közvetlenül részt vesznek a kitermelési folyamatban.
A 17 főpásztor elismerését fejezi ki az angol rövidítés alapján EITI, (Extractive Industries Transparency Initiative) azaz a Nyersanyag-kitermelő Iparágak Átláthatóságára irányuló Kezdeményezés gyakorlati megvalósítását illetően. Ennek értelmében a gazdasági felelősök kötelesek a nyilvánosság elé tárni azt az összeget, amelyet a vendéglátó ország hatóságainak fizetnek.
Az EITI kezdeményezésben foglaltakat 10 éve alkalmazzák az egyház együttműködésével, de arra van szükség, hogy az Európai Unió még tovább fokozza az átláthatóságot, olyan pénzügyi rendszert valósítva meg, amely kedvez a szegényeknek, támogatja a korrupció elleni küzdelmet és a természeti erőforrásokból való igazságos részesedést – írja felhívásában a világ 17 püspöke.
(vm)