Február 11-én a Betegek XVI. Világnapja alkalmából Javier Lozano Barragán bíboros, az UNITALSI olasz betegkísérő egyesület tagjainak szentmisét mutatott be délután négy órakor a Szent Péter-bazilikában. Ezt délelőtt körmenet előzte meg, amely 11 órakor indult az Angyalvártól a Szent Péter-bazilikába.
Itt Angelo Comastri bíboros, a Szent Péter bazilika főpapja vezetésével a hívek elimádkozták az Úrangyalát. A római francia ajkú közösség a Vatikáni Kertekben lévő lourdes-i barlangnál este fél hétkor szentmisével és fáklyás körmenettel ünnepli a jelenések 150. évfordulóját.
Idén december 8-ig tart a jubileumi év, amelyet a lourdes-tarbes-i egyházmegye hirdetett meg. Várhatóan XVI. Benedek pápa is ellátogat ez idő alatt a francia Mária-kegyhelyre. A jubileumra való tekintettel a Szentatya teljes búcsút hirdetett február másodikától tizenegyedikéig a szokásos feltételek mellett. Lourdes-ban szentmisével kezdődött a hétfői ünnep, melyet Jacques Perrier helyi püspök mutatott be. Fölidézték a Szűzanya első jelenését a barlangban, amit katekézis és az Úrangyala elimádkozása követett. Délután eucharisztikus körmenetet, szentségimádást tartanak, este kilenc órakor pedig fáklyás körmenetre kerül sor. A szertartáson több mint harminc zarándoklat tagjai és számos európai országból érkezett csoportok vesznek részt. Olaszországból kétezer ötszáz hívő - köztük mozgássérültek - érkezett Lourdes-ba, az UNITALSI betegkísérő egyesület szervezésében.
Százötven év telt el az első lourdes-i Mária jelenés óta. Milyen üzenetet hordoz ez számunkra? Javier Lozano Barragán bíboros, az Egészségügy Pápai Tanácsának elnöke nyilatkozott rádiónknak:
Ezt XVI. Benedek pápa a Betegek Világnapjára írt üzenetében fogalmazta meg nagyon szépen, felmutatva a szoros kapcsolatot a Szeplőtelen Fogantatás, a betegek és az Eucharisztia között. Idén két fontos eseményre kerül sor: az egyik a lourdes-i Mária jelenések 150. évfordulója, a másik pedig a nemzetközi eucharisztikus kongresszus a kanadai Québecben. A Szentatya üzenetében a fájdalomról ír. Jézus Krisztus magára vette összes fájdalmunkat, a Kálvárián elszenvedte azokat a feltámadás boldogságára várva, amint azt II. János Pál pápa "Salvifici doloris" kezdetű apostoli levelében megállapította. Jézus pedig a Szűz Máriától kapott testben szenvedett értünk, ugyanabban a testben, amit az Oltáriszentségben találunk - magyarázta Barragán bíboros. Mi akkor testesülünk bele ebbe a vigasztaló misztériumba, ha teljesen megnyílunk Istennek, amikor elfogadjuk, hogy Vele együtt és Érte ajánljuk föl szenvedéseinket. Ez az Istenre mondott "igen"-nel válik lehetségessé, amihez a Szeplőtelen Mária szíve a kapocs. A Szűzanya mindig igent mondott az Úrnak: az emberiség legnagyobb igenjét mondta ki az Angyali Üdvözlettől a kereszt tövéig, a Kálváriától Pünkösdig, majd az égben való megkoronázásáig. És a Pápa erről így ír: ha csatlakozunk Máriához, az általa mondott igenhez, akkor egyesülünk Krisztussal és így - akár betegen, akár egészségesen - választ találunk a szenvedés, a betegség és a halál nehéz kérdéseire.
Barragán bíboros valamennyi betegnek és az őket segítő ápolóknak a hitet mutatja fel egyedüli megoldásként. Nehéz, nagyon nehéz hinni - teszi hozzá - amikor fájdalmunk van, amikor szenvedünk, testben vagy lélekben. Ahhoz, hogy legyőzzük a világban lévő rosszat, hitre van szükség. A hit nyitja meg a kaput, hogy ráhagyatkozzunk a Szűzanyára és az Úrra, és elfogadva a keresztet részesüljünk a feltámadás felmagasztosulásában is.
radiovaticana.org