Római szentmise Galileo Galilei lelki üdvéért.
Február 15-én, vasárnap délelőtt a Santa Maria degli Angeli római bazilikában Gianfranco Ravasi érsek, a Kultúra Pápai Tanácsának elnöke szentmisét mutatott be Galileo Galilei születésének 445. évfordulója alkalmából.
A résztvevőkhöz írt üzenetében Tarcisio Bertone bíboros, vatikáni államtitkár kifejtette:
„Galileit joggal hívták isteni embernek, mert képes volt arra, hogy a tudományt a hit szemével olvassa és tanulmányozza”. A pisa-i születésű csillagász különbséget tudott tenni a tudomány és az igazság célja között, amelyek szükségesek üdvösségünkhöz – mondta Ravasi érsek. A vasárnap délelőtti szentmisét a tudósok világszövetsége (World Federation of Scientists) kívánságára mutatták be. A szertartás a tudomány és a hit közötti párbeszéd újabb fontos jele volt. Ennek a véleményének adott hangot Ennio Brovedani jezsuita atya, a Niels Stensen tudós nevét viselő firenzei Intézet igazgatója, a „Galilei ügy” nemzetközi összejövetel kezdeményezője. A találkozóra május 26-tól 30-ig kerül sor Firenzében.
A Vatikáni Rádiónak adott nyilatkozatában elmondta, hogy 18 nemzetközi intézet csatlakozott a kezdeményezéshez. Egyházi, egyetemi, kulturális intézményekről van szó, amelyeknek a történelem folyamán kapcsolatuk volt a Galilei-perrel. Pozitív jelzés, hogy megértették a probléma jelentőségét. Szükség van arra, hogy mind a tudósok, mind a teológusok törekedjenek a gyümölcsöző együttműködésre. Nem a múltba, hanem a jövőbe kell tekinteni, túljutva a félreértéseken.
A Galilei-ügy hozzájárult ahhoz, hogy tudatosuljon mind a tudomány, mind az egyház sajátos szerepe, vagyis az, hogy a megismerésnek, a tudásnak különféle rendjei vannak. Mindkét fél megértette, hogy a valóság összetett, és a tudományos kutatás eddig még ismeretlen etikai problémák elé állít bennünket. A tudás hatalommá válik. Minden alkalommal, amikor a hatalom gyakorlásával állunk szemben, természetesen felmerül a kötelesség problémája is, amely etikai jellegű – mondta rádiónknak adott interjújában P. Ennio Brovedani jezsuita, a firenzei „Stensen” tudományos intézet” igazgatója.
Vatikáni Rádió