Nagyboldogasszony napja sokfelé búcsúnap. A moldvai magyarok e napon mindenféle virágot, gyógynövényt szenteltek, hogy majd ezzel füstöljék a betegeket. A Muravidéken dologtiltó nap, nem szabad sütni, mert a tűz kitör a kemencéből. A Drávaszögben azt tartották, hogy ezen a napon keresztet kell vágni a gyümölcsfába, hogy egészséges legyen, és sokat teremjen.
A nap időjárása termésjósló is. Ha a „nagyasszony” fénylik, jó bortermés van kilátásban. A két asszony köze (augusztus 15- szeptember 8.) varázserejű időszak. Ekkor kell szedni a gyógyfüveket, ki kell szellőztetni a hombárt, a téli holmit, a ruhafélét, hogy a moly bele ne essen. A hiedelem szerint ez időszakban ültetett tyúk összes tojását kikölti. A búzát is ekkor kell megszellőztetni, hogy ne legyen dohos, ne essen bele a zsizsik.
Nagyboldogasszony az egyházi év legnagyobb Mária-ünnepe. A Nagyboldogasszony elnevezés kizárólag a magyar nyelvben, magyar szóhasználatban létezik, az egyház e napot hivatalosan Szűz Mária mennybemeneteleként ünnepli. Az eseménynek már a középkorban igen nagy kultusza volt, részletei legendaszerű történetek formájában terjedtek szájról-szájra, és kiemelkedő témát szolgáltattak az egyházi művészeteknek, a kódexirodalomnak, a vallásos népkönyveknek. A legendák terjesztésében jelentős szerepet játszottak a búcsújárók, a búcsúvezetők, akik az összegyűlt hívek előtt nagy sikerrel adták elő Mária mennybemenetelének megható történetét. Szent István király az országot Szűz Mária oltalmába ajánlotta.
Egyes vidékeken, az ünnep előestéjén a hívő asszonyok a temetőben
gyülekeztek, egy frissen ásott üres sír körül, a dicsőséges olvasót
imádkozták, majd epikus énekben mesélték el Mária mennybemenetelének a
történetét. A század elején az egész magyar nyelvterületen élt a
nagyboldogasszonyi virágszentelés, virágáldás szokása. Az oltáron
megáldott virágokat azután szentelményként őrizték, és bajelhárításra
használták. Az épülő ház fundamentumába, az új menyecske ágyába, az
elhunyt koporsójába helyezték, hogy szerencsét hozzon.
Az előttünk álló időszakban van még egy lassan teljesen feledésbe
merülő, ősi népünnepünk, melyet régen „Boldogasszony másnapjának”
neveztek. Ez augusztus 16-a, tartalma a magyar őstörténetig vezethető
vissza. Egyes történészeink szerint e napon történt, hogy a hét törzs
vezérei Álmost fővezérré választották, neki engedelmességet fogadtak,
és ezt vérszerződéssel pecsételték meg. Egyesek szerint a vérszerződés
a magyar nép születésnapja volt.