Mária oltalmába ajánlották magukat

ImageRitkaságszámba menő egyházi esemény helyszíne volt vasárnap délután Menaság. A település Szűz Mária megkoronázását ünnepelte egy évtizedek óta tartó hagyomány alapján. A szertartás során a helyi fiatalok és a fiatal házasok felajánlják magukat Máriának, és kérik az ő oltalmát.

 

Egy középszegi lány házánál gyűlt össze vasárnap délután a népviseletbe öltözött menasági fiatalság, számos helyi lakos és magyarországi vendég. Az esti szentmise előtt fél órával innen indult az a felvonulás, amely az 1967-ben készült Mária-szobrot, illetve a fiatalok által erre az alkalomra készített gyöngyvirágkoronát vitte a templomba.

Itt Bíró Lajos plébános fogadta az ünneplő közösséget, aki a fiatalok kérésére megkoronázta a szobrot. „Eddig is közösségünk pártfogója voltál. Légy ezután a Királynőnk is. Ez legyen közöttünk a te címed: Szeplőtelenül Fogantatott Boldogságos Szűz Mária, a csíkmenasági egyházközség királynője. Mi pedig, mint királynőnknek, a te alattvalóid leszünk. Ezt ígérjük és fogadjuk” – hangzott el a koronázás előtti felajánlási ima. A szertartás után körmenet következett, majd kezdetét vette az ünnepi szentmise.
„A történet onnan kezdődik, hogy 1954-ben az akkori szentatya, XII. Pius Pápa Szűz Mária Szeplőtelen fogantatási titkának százéves megjelenése, kimondása évében elhatározta, rendeletben kiadja az egyházmegyék összes püspökeinek, hogy május hónap valamelyik vasárnapján különös tiszteletben részesítsék Máriát. Hol képet, hol szobrot, amit tudnak készíteni, azt vigyék körbe a faluban, és körmenet formájában ajánlják az ottani lakosok, fiatalok Mária oltalmába magukat” – részletezte lapunk érdeklődésére az ünnep történetét egy helyi fiatal. Erdély Imre szerint az ünnep eredete Bakó Gábor akkori esperes-plébános nevéhez kötődik, hiszen ő volt az, aki felhívta a fiatalok figyelmét a rendelet megjelenésére.
„Ennek az ünnepnek az áthagyományozása történik meg napjainkban is. Nem puszta külsőség, hanem hiszem, hogy a lényegét mindig ez a fajta felajánlás, az oltalomkérés adja. És nyilván az aktualitása is megvan, mert a mai modern társadalom negatív hatásai miatt igenis szükség van Mária oltalmára, az általa nyújtott biztonságra” – fogalmazott Erdély. Megtudtuk, ezt az ünnepet nagyon kevés helyen őrizték meg az egyházmegyében, ezért ma sokan idegenkedve nézik, milyen jellegű újabb szertartást végeznek Menaságon. „Itt semmilyen hittitokellenes egyházi ünnepről nincs szó. Egyszerűen ez a felajánlás annyira élő volt az elmúlt évtizedekben, és élő ma is, hogy ezt a falu évről évre megújítja” – válaszol a kételkedőknek Erdély Imre.
Rédai Botond

Csíki Hírlap

 

Image