Nem lesz már fehér többség az Egyesült Államokban a 2042-es évtől egy kormányzati tanulmány szerint. Ez nyolc évvel hozza előbbre a váltás időpontját, mint egy korábbi, 2004-es becslés jósolta.
Az ország történelme során folyamatosan a sokféleség irányában fejlődött, de ez a folyamat az utóbbi időben felgyorsult, mivel a bevándorlás és a születésszám magasabb a nem fehér - elsősorban a dél-amerikai származású, spanyolajkú - etnikumok körében. Ezzel egy időben a várható élettartam is nő.
"A fehér lakosság elöregszik, és a gerincét egyre inkább a korosodó 'baby-boom' (a háborút követő két évtizedben született nemzedék) szülöttei alkotják, akik már túlléptek a szülőképes koron. Amerika jövője a mai fiatalok kezében van" - magyarázta William Frey, a washingtoni Brookings Intézet demográfusa.
Az amerikai demográfiai központ csütörtökön jelentette meg a népesedés jövőjével 2050-ig foglalkozó kiadványt, amely a születésszámok, a halálozás és a bevándorlás adatain alapszik. Természetesen e számok változhatnak - például a bevándorlási szabályok megváltozásával, természeti katasztrófák miatt vagy kulturális folyamatok révén.
Ma 305 millió állampolgárt tartanak számon az Egyesült Államokban. A népesség várhatóan 2039-ben éri el a 400 milliót, 2050-ben pedig 439 millióra emelkedik. Ez annyi, mintha egész Franciaország és Nagy-Britannia Amerikába telepedne - mondta Steve A. Camarota, a Bevándorlási Kutatóközpont igazgatója.
A nem latin fehérek jelenleg mintegy kétharmadát alkotják a társadalomnak, ám az öt évnél fiatalabbak között már csak 55 százalékot tesznek ki. 2050-re a fehérek az összlakosság 46, a feketék 15, a latinok 30, az ázsiaiak pedig 9 százalékát teszik ki.
Ekkorra a 84 évesnél idősebb népesség megháromszorozódik: 19 millióan lesznek a nagyon öregek.