Ahányszor híre jön, hogy újabb hajót foglaltak el a szomáliai Puntland partjainál, megélénkül a kalózok városa.
Nagy pénz forog kockán: a váltságdíjak jelenleg 300 ezer és másfél millió dollár között mozognak. Egy látogató, aki nemrég járt a városban, arról számolt be, hogy bár a hajók tényleges elfoglalásában viszonylag kevesen vesznek részt, a kalózkodás modern iparága sokaknak nyújt megélhetést.
– Az első támadást maroknyi ember hajtja végre, szokás szerint egy 7-10 fős csoport - mesélte. - Nagy teljesítményű, nehézfegyverzettel felszerelt siklóhajókon futnak ki a tengerre, de amikor már elfogták a hajót, mintegy ötven kalóz szállja meg a fedélzetet, és körülbelül ugyanennyien várnak a parton, nehogy valami balul üssön ki.
Volt olyan eset, hogy a kalózok a szomjhalál szélén álló halászoknak adták ki magukat, majd amikor felengedték őket a fedélzetre, előrántották fegyvereiket. Gyakran indítják támadásaikat "anyahajókról" - nagyobb halászhajókról, amelyek fedélzetükön kisebb siklóhajókat visznek.
Kikből lesznek kalózok?
Sok esetben halászok nyergeltek át a tengeri útonállásra, mert úgy látták, hogy a kereskedelmi hajók veszélybe sodorják és tönkre teszik mesterségüket. A jövedelmező üzletbe később üzletemberek és a szomáliai hadurak volt harcosai is beszálltak; a váltságdíjon fele-fele arányban osztoznak a kalózok és segítőik.
Mivel valamilyen formában szinte mindenki haszonélvezője az iparszerűen űzött kalózkodásnak, beleértve azokat is, akik élelemmel látják el a túszul ejtett hajósokat, mostanra ez lett a félautonóm Puntland gazdaságának fő bevételi forrása.
Eyl ideális kalózvárossá nőtte ki magát - még a túszok számára is. Külön éttermek nyíltak az eltérített hajók legénységének kiszolgálására. Mivel a tengeri rablóknak elemi érdekük, hogy hozzájussanak a váltságdíjakhoz, igyekeznek tisztességgel gondját viselni foglyaiknak.
A kalózok számára a város igazi menedéket nyújt, ahol a hatóságok vajmi keveset tesznek azért, hogy gátat vessenek üzelmeiknek. Mindez azt sugallja, hogy kapcsolataik a puntlandi kormányzatig, sőt talán azon túl is terjednek. Sokan közülük egyetlen klánhoz tartoznak, ahhoz a Majarteen-klánhoz, amelynek a szomáliai átmeneti szövetségi kormány elnöke, Abdullah Yusuf is tagja.
Puntland part menti térsége virágzik. Takaros házak épülnek, drága kocsik futnak az utakon - s mindez egy olyan országban, amelynek csaknem húsz éve nincs működő kormánya.
Megfigyelők szerint tavaly a kalózok mintegy 30 millió dollárt zsebeltek be váltságdíjakból, ami jóval meghaladja Puntland körülbelül 20 millió dolláros éves költségvetését. Amikor Adde Musát, Puntland elnökét a kalózok és segítőtársaik állítólagos gazdagságáról kérdezték, azt mondta, "több mint igaz".
Óriási bevételeiknek köszönhetően a XXI. század kalózai egyre inkább megengedhetik maguknak a legkorszerűbb fegyvereket és siklóhajókat. Ez pedig azt jelenti, ha senki nem tesz többet azért, hogy megálljt parancsoljon nekik, akkor továbbra is fosztogatni fognak az Ádeni-öblöt átszelő forgalmas hajózási útvonalakon. Nem kímélik azokat a hajókat sem, amelyek rászoruló honfitársaiknak - a szomáliai lakosság csaknem egyharmadának - szállítanak élelmiszersegélyeket.
A szomáliai partok mentén napjainkban - mások mellett - francia, kanadai és malajziai hadihajók járőröznek, hogy megpróbálják elhárítani a kalóztámadásokat. A Nemzetközi Tengerészeti Szervezet egyik tisztségviselője világította meg, miért lesznek egyre vakmerőbbek a jól felfegyverzett kalózok. Az olajszállítmányok több mint 30 százaléka áthalad az Ádeni-öblön, és jóllehet a kalózoknak nincsenek eszközeik az óriástankerek eltérítésére, voltak már olyan hírek, hogy tüzet nyitottak rájuk.
– Csak idő kérdése, hogy valami rettenetes történjen - mondta az illetékes. - Ha a kalózok rést ütnek a tartályhajókon, és a tengerbe ömlik az olaj, abból hatalmas természeti katasztrófa lehet.
A kalózkodás valószínűleg mindaddig gondot okoz majd a szomáliai vizeken, amíg az afrikai országot az erőszak és a káosz uralja. A konfliktus nagyon hasznos lehet egyes üzletfajták felvirágzásához, és a kalózkodás bizonyosan közéjük tartozik. Könnyű fegyverekhez jutni, s nincs olyan működő hatóság, amely megállítaná a tengeri rablókat, sem földön, sem vízen.
168Óra Online