Meg kell ragadni az alkalmat a világ pénzügyeinek átalakítására - Az Egyházak Ökumenikus Tanácsának levele a gazdasági és pénzügyi válságról a G20 országoknak.
A jelenlegi világméretű pénzügyi válság több kell, hogy legyen mint egy alkalom a rövidtávú pénzügyi mentőakciókra. Úgy kell rá tekinteni, mint egy lehetőség a szilárd etikai és erkölcsi alapelveken nyugvó hosszútávú átalakítás érdekében. Ennek eredményeként egy új pénzügyi felépítménynek kell kialakulnia az ENSZ égisze alatt, amelyben minden ország és a civil társadalom széleskörű részvétele megvalósulhat. Ezzel a javaslattal fordult az Egyházak Világtanácsának főtitkára, Samuel Kobia tiszteletes a brit miniszterelnökhöz, Gordon Brown-hoz az április 2-án tartott londoni G20-as találkozó kapcsán. Brown tölti be a G20 országok soros elnöki tisztét. A csoport tagjai közé tartozik a világ nyolc legfejlettebb országa (G8) és a fejlődő gazdasági erők egyes képviselői.
Kobia tiszteletes levelében radikális változásokat kér a globális pénzügyek drámai átalakulására való tekintettel. Ennek a célnak a megvalósításához bátor és új intézkedésekre van szükség. Üdvözli annak a gondolatát, hogy létrehozzák a fenntartható gazdasági tevékenység globális chartáját, amelyet Angela Merkel német kancellár és Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök javasolt. Az Egyházak Világtanácsának főtitkára 12 konkrét javaslatot fogalmazott meg a londoni tanácskozásra, valamint az ENSZ közgyűlés májusi ülésére.
Kobia tiszteletes szerint a becsületesség, a társadalmi igazságosság és az emberi méltóság mindenki számára az új pénzügyi felépítmény középpontjába kell, hogy kerüljön. Olyan mechanizmusokra van szükség, amelyek megfékezik a kapzsiságot, mint a gazdasági növekedés alapját. Csak ilyen módon lehet figyelembe venni a válság erkölcsi és etikai dimenzióját. A pénzügyi krízist szélesebb kontextusba helyezve az Egyházak Ökumenikus Tanácsának főtitkára megállapította: „az egyházak hiszik, hogy a világméretű szegénység elleni küzdelemnek, az élelmiszerválságnak és a klímaváltozásnak ugyanolyan figyelmet kell szentelni, mint annak, hogy megvédjük az intézményeket a pénzügyi összeomlástól.
Vatikáni Rádió