A ROACO (Riunione delle Opere di Aiuto alle Chiese Orientali), a Keleti Egyházakat segélyező szervezet, június 18. és 20. között tartotta félévi rendes ülését a Vatikánban. A megbeszélések középpontjában az iraki, törökországi és szentföldi keresztények drámai helyzete állt.
A Vatikáni Rádió interjút készített a konferencia néhány jeles résztvevőjével. III. Delly Emmanuel iraki káld pátriárka elmondta: „Mindenkitől azt kértem, hogy imádkozzanak értünk, tegyenek valamit a világ lelkiismeretének felébresztéséért. Az egész világ püspöki konferenciáit kértem, hogy tegyenek valamit az irakiakért, iraki testvéreik emberi jogainak védelméért. Mindannyian érezzük saját felelősségünket az Úr előtt, hogy megvédjük embertársunkat. Azért kiáltok, és azért fordulok az egész világhoz, minden intézményhez, az ENSZ-hez, az EU-hoz, a Biztonsági Tanácshoz, a FAO-hoz, hogy ők is kiáltsák a világnak: az irakiaknak látniuk kell, hogy tiszteletben tartják jogaikat. Mindenkiét: a muzulmánokét és a keresztényekét is. Ma Irakban nem tartják tiszteletben e jogokat.”
A törökországi helyzetről Ruggero Franceschini érsek, a Török Püspöki Konferencia elnöke elmondta, hogy a Szentatya törökországi látogatása után baráti légkör jellemezte az országot. Később rosszabbodott a helyzet. Most az elnökválasztás és a parlament megújításának közeledtével rendkívül feszült légkör alakult ki, ami fizikai értelemben is konfliktusokhoz vezetett.
„Mi azt szeretnénk, hogy az ország olyan világi irányvonalat találjon, melyet mindenki magáénak mondhat, és amely tiszteletben tartja az országban jelenlévő valamennyi vallást. Az iszlám fundamentalizmus veszélye viszont fennáll, és ez a legnagyobb veszély. Van azonban egy másik is: az államcsíny veszélye. Ha ugyanis nem tartják tiszteletben az állam laicitását, akkor beavatkozhat a hadsereg, ahogy azt már nyíltan ki is nyilvánította. A mecsetekben erőszakról prédikálnak, s ez ellenállásba ütközik majd. Ez pedig mindenkinek rossz, nekik is, és nekünk is, mert mindaz, amit hosszú évek során felépítettünk, így a kialakult jó kapcsolatok is, feledésbe merülhetnek.”
Pierbattista Pizzaballa szentföldi kusztosz ismertette az idei nagypénteki gyűjtés eredményeit és beszámolt a ferences kusztódiára bízott szent helyek állapotáról.
Magyar Kurír