A Csíksomlyói Mária Kert Herbert Titz-emlékdíjban részesült az Entente Florale Europe, nevű szervezet részéről.
Itt utána lehet olvasni, e díjjal kapcsolatban.
Örömmel,
Csaba t.
u.i. a gép fordította a szöveget.
Herbert Titz, az AEFP igazgatótanácsának tagja, sajnálatos módon, 2020. október 28-án, 71. évében elhunyt a Covid19 világjárvány áldozataként. Herbert több évtizeden keresztül kapcsolatban állt az Entente Florale Europe-val, és 2014 és 2016 között az AEFP elnöke volt. Nagyon lelkes volt a versenyért, és elkötelezett volt a verseny céljai mellett, amelyek az életminőség javítása a városi és vidéki közösségekben Európában. a kertészet, a turizmus fejlesztése és a társadalmi/kulturális fejlesztések révén. Az Entente Florale Europe (EFE) kuratóriuma és zsűrije szeretné megtisztelni néhai kollégánkat azzal, hogy különdíjat alapít a 2022-es versenyen indulók számára.
A különdíj konkrétumainak eldöntésekor figyelembe vettük Herbert dísznövény-szeretetét, különös tekintettel az ehető virágú növények hasznosítására, valamint a zöldfelület közegészségügyi szempontból való értékére. Mivel Herbert halálát az okozta, hogy 2020-ban elkapta a vírust, úgy gondolják, hogy a gyógyászati értékű növények felhasználása is helyénvaló lenne. Ezért az alábbi iránymutatásokat kell figyelembe venni a bírálóknak.
Az Európai Virágos Városok és Falvak (Entente Florale Europe) nemzetközi zsűrije a gyógynövénygondozás és a közösségi bevonás elismeréseként Herbert Titz-különdíjjal jutalmazta a csíksomlyói Mária-kertet. Korodi Attila polgármester és Bors Béla alpolgármester átadta a különdíjat és a díszoklevelet a Mária-kert létrehozóinak, így méltó helyére került az elismerés.
„Az Europassió Kongresszus egyik legélménydúsabb helyszíne a Mária-kert volt. A nemzetközi vendégek is elmondták, hogy ennek a helynek sajátos varázsa van. Ez a varázs Csaba testvéréktől ered, és örömmel járulunk hozzá, hogy minél inkább megnyissuk a kertet, amely ideális hely az elvonuláshoz” – fogalmazott Korodi Attila. Bors Béla alpolgármester rámutatott: a különdíj a zsűri egyik legrangosabb elismerése, és a bírák visszajelzései is azt sugallják, hogy a város közösségét érdemes még jobban bevonni a gyógynövények ápolásába, de a csendes útkeresésbe, imádkozásba is.
„Kájoni János és társai az iskola kertjében gyógynövényeket is termesztettek. Amikor az árva, félárva gyermekeink otthonra leltek itt, úgy döntöttünk, hogy ezt a szép hagyományt érdemes tovább vinnünk. Jó, ha a gyermekeink megismerik a gyógynövényeket, hogy amikor hazatérnek, tudják, hogy le lehet ugyan kaszálni, de szálanként többet ér. Ebből a gondolatból jött létre a Mária-kert” – mondta el Böjte Csaba ferences szerzetes, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány vezetője.
A kertben tizenöt tematikus udvart hoztak létre, és a gondozásukra szeretettel várnak iskolás csoportokat, csendességre vágyó városlakókat az év minden napján.