Egy nemzetnek szüksége van olyan példaképekre, akikkel egy nyelvet beszélünk – ezt mondta Novák Katalin Magyar Szent István Rendet és a Magyar Becsületrend átadásán Esztergomban. Karikó Katalin, Széchenyi-díjas kutatóbiológus és Szilágyi Áron, olimpiai bajnok kardvívó kapta meg a Magyar Szent István Rendet, amely hazánk legrangosabb kitüntetésének számít. A Magyar Becsületrend elismerésben pedig Böjte Csaba, ferences rendi szerzetes, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója részesült.
Olyan példaképekre van szükség, akikkel egy nyelvet beszélünk, akikkel közös a történetünk, akik olyanok, mint mi, mégis többek és jobbak nálunk. Akikre úgy nézhetünk fel, hogy közben bennük magunkra ismerünk – mutatott rá Novák Katalin.
Az átadáskor Novák Katalin, köztársasági elnök mindhármuk szolgálatáért köszönetet mondott, minden magyar nevében.
„Ennek a napnak egy kitüntetett pillanatához érkeztünk. Egy nemzetnek ugyanis szüksége van példaképekre. Olyan példaképekre van szükségünk, akikkel egy nyelvet beszélünk. Olyan példaképekre, akikkel közös a történetünk. Olyan példaképekre, akik olyanok, mint mi, és mégis valahogy többek, valahogy jobbak nálunk. Olyan példaképekre, akikre úgy nézhetünk fel, hogy közben bennük magunkra ismerünk. Ilyen hősöket, ilyen példaképeket köszönthetünk ma. Három ilyen embert” – mondta Novák Katalin.
Novák Katalin kiemelte: mindhárom díjazottnak fontos a magyarsága, a közösségért dolgoznak, munkájukat szolgálatnak is tekintik. Közös bennük az emberségük, a család fontossága, s hogy mindannyian az egy mindenkiért elv szerint élik életüket.
„Ez a hozzáállás, ez a szlogen, ez lehetne mindannyiuk életének a jelképe. Egy mindenkiért. Önök nem azt várják, hogy mindenki más legyen önökért, mindenki legyen egyért, hanem önök azok, akik úgy élik az életüket, hogy tudják, jó, ha ott van egy mindenkiért. Én azt köszönöm, hogy önök mind a hárman ilyen egyek. Ilyen egyek mindenkiért, mindannyiunkért, minden magyar emberért, és a minden magyar ember nevében szeretnék önöknek köszönetet mondani azért a szolgálatért, amit eddig tettek, és azt kívánom az életük hátralévő részében, hogy ebben a szellemben folytassák ezt a munkát” – mondta az államfő.
A köztársasági elnök Karikó Katalinról elmondta: olyan kutató, aki hitt abban, hogy ami a fejében gondolatként megszületett, még akkor is valódi, jó megoldás lesz a gyakorlatban, ha erről lebeszélik, elbátortalanítják. A nehézségekből tudott épülni, s ezt adja tovább a hozzá forduló fiatal kutatóknak is.
Szilágyi Áronról a köztársasági elnök kiemelte a Stipendium Peregrinum programhoz való csatlakozását. Mint mondta, Szilágyi Áron vállalta, hogy személyesen támogatja, segíti a fiatal tehetségeket, amit ő maga is megkapott.
Példamutató abban is, ahogy Fair Play-díjasként az ellenfeleivel bánik, amilyen tisztelettel fordul a másik felé.
Böjte Csaba azt vállalta, hogy az igazán nehéz sorban élő árva, vagy rossz körülmények között élő 2500 gyereknek, fiatalnak nyújt otthont és családot. A jóság iránti elkötelezettséggel élő az életét, tudását pedig úgy adja tovább, ahogyan az általa felnevelt gyerekek is gondoskodnak a rászorulókról – fogalmazott Novák Katalin.
A méltatás szerint a legrangosabb állami díjjal Karikó Katalin Magyarország és a magyar tudomány hírnevét világszerte erősítő, a legkiválóbb magyar szellemi hagyományokat folytató, nemzetközileg is nagyra értékelt tudományos pályáját, különösen több évtizeden át kitartóan végzett, a gyógyítás új dimenzióit megnyitó kutatómunkáját ismerték el.
Szilágyi Áron Magyarország és a magyar sport jó hírnevét világszerte erősítő, a legnemesebb magyar sporthagyományokat követő, ifjú korától egyéni és csapatszinten is kivételes nemzetközi sikereket hozó sportolói pályafutása, valamint a fiatal tehetségek támogatása iránt elkötelezett, a kiemelkedő fizikai és mentális teljesítmény mellett sportszerűségből és emberi tartásból is mintául szolgáló életpéldája elismeréseként kapta a Szent István Rendet.
Böjte Csaba ferences rendi szerzetes, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója az erdélyi nehéz sorsú gyermekek felkarolása érdekében példamutató eltökéltséggel végzett, a cselekvő szeretet erejét hirdető humanitárius tevékenysége, emberközeli és az isteni gondviselés megélését segítő, kivételesen nagy hatású tanításai, a magyar nemzet lelki megerősödését legkisebb testvéri odaadással szolgáló életútja elismeréseként részesült a Magyar Becsületrendben.