Irányelvek a nyári táborokra

Nagyra nőtt és folyamatosan bontakozó – számomra csodaszép Isteni mű – Szent Ferenc Alapítvány rengeteg időt és energiát felemészt. Így bármennyire is fontosnak látom a nyári táborozásokat, azok szervezésére nekem nem sok időm marad. Én a nyáron szeretném megszervezni a tusnádi, a kászoni (hogy egyebet itt ne mondjak) stb. egész éves nagytáborokat.



 

Mivel nem tudok a táborok, kirándulások szervezésében aktívan részt venni, megfogalmaztam néhány elvet, melyek irányt mutathatnak.

1. Autonómia: Nem hiába teremtett Isten minden embernek jó nagy agyat, azt szeretné, hogy minden ember felelősön gondolkozzon és döntsön. Ez azt jelenti, hogy minden ház, család a maga keretein belül, és természetesen egyeztetve az értük felelősséget vállalt személyekkel, szervezze a maga életét, amibe bele tartozik a nyári program is.

2. A programok kialakításánál elsőbbséget élveznek az itthoni táborok, kirándulások, mert egyfelől ezekhez nem kell útlevél, és anyagiakban is egyszerűbb. Persze ez nem zárja ki a külföldi nyaralásokat, amennyiben azokat ajándékba kapjuk.

3. Úgy az utazás, mint a táborozás alatt, csak olyant szabad tenni illetve vállalni, aminek keretében 100%-ig biztosított a gyermekek fizikai, lelki, szellemi integritása, épsége. A saját „szakállára” senki sem kockáztathatja a gyerekek épségét, biztonságát. A gyermekeket nem szabad vakmerően veszélyeztetni. Ez azt jelenti, hogy csak jól megalapozottan, és megbízható személyek közreműködésével szabad tábort szervezni, a gyerekekkel útra kelni.

4. Arra kérem minden munkatársamat, hogy a táborba indulás előtt, kellő időben, írásban értesítsen arról, hogy merre, hova, kikkel, meddig megy a táborozás során.

5. Természetes, hogy nemcsak biztatom a munkatársaimat a tanulmányutakra, táborokra, hanem mindenkinek joga van az éves munkaidőből két hetet ilyen tevékenységgel tölteni, amiért fizetést is kap. És az is természetes, hogy előzetes egyeztetéssel, az Alapítvány anyagiakkal is támogatja az ilyen jellegű programokat.

6. A tanulás, a sport, a művészetek, vagy jó magatartás területén elért jó eredményeikért kitűnteket szeretnénk jutalmazni. Továbbá jutalmazni, s ez által bátorítani kell azokat, akik a templomi énekkar tagjaiként, vagy ministrálással segítik, illetve teszik szebbé a szentmisét és a különböző szertartásokat, vagy a keresztény erényekben (mint a felebaráti szeretet, megbocsátás, segítségadás) szorgoskodnak. Olyan gyerekek, akik valamiből megbuktak, vagy a magaviseletüket bármilyen okból lehúzták, nem mehetnek táborba. Fontos, hogy minden gyerek nyaranta egyetlen táborba menjen, hogy így minden gyermek sorra kerüljön.

7. A felkínált táborozási lehetőségeket, ha nem tudja a ház felhasználni, nem kell visszautasítani, hanem fel kell kínálni a többi háznak. Nagyon fontos, hogy a napközi otthonokban szép eredményeket elért gyermekekről se feledkezzünk meg a táborok szervezésekor.

Csaba testvér