… önként jelentkezőket keresünk – és nemcsak a Szent Ferenc Alapítvány középiskolás, vagy egyetemistái között –, hogy itt Déván, Szovátán, Petrozsényben, Tusnádon, Torockón stb., de amennyire igény van rá Csíksomlyón, és más helyeken is vállaljanak vendégfogadói, idegenvezetői, kapusi feladatokat, szociális munkát a nyár folyamán.
A káptalan lejárt, különösebb döntés nem született. Együttlétünkre eléggé rányomta a bélyegét egy fiatal szerzetes testvérünk távozása. Hat évvel ezelőtt 64 ferences szerzetes volt Erdélyben, most csak 48-an vagyunk. Úgy érzem, hogy ez a folyamat – ha valami nagy dolog nem jön közbe – csak folytatódni fog. Egész német nyelvterületen összesen egy jelentkező van ebben az évben, a francia nyelvterületen egyetlen fiatal sem jelentkezett. Ezek a tények! Nagyon kevés fiatal vállalkozik áldozathozatalra. Sajnos szeretetből a közért nagyon kevesen áldozzák az életüket.
Persze a munka az nem fogy. Rengeteg a csábítás, a kínálat. A gyermekek, fiatalok az óriási felhozatalból nagyon nehezen tudják kiválasztani az igaz, maradandó értékeket. Nagyon sok a kísértés, bűnre való alkalom - talán ennyi soha nem volt. Sajnos nagyon sokan nagyon nagyokat buknak, fiatal életek mennek tönkre, sodródnak a kárhozat felé. Krisztus szeretete sürget, nem lenne szabad – még gyengeségünk tudatában sem – megállnunk, magunkba roskadnunk, a gyeplőt bedobva a fiatal generációkat magukra hagynunk.
Úgy érzem, hogy Isten népét, a világi keresztényeket sokkal jobban be kell vonjuk Isten országának építésébe. Szerintem nem megoldás az, hogy a pap az egyik városból rohan a másikba, hogy „lemisézzen”, az se megoldás, hogy becsületes életben megöregedett idős papbácsikat rángatunk, és erőltetjük, hogy akadozva, remegő térddel vigyék az egyházközségek életét, úgy ahogyan tudják.
Társakat kell keresnünk! Be kell vonni a világi fiatalokat az örömhír szolgálatába.
Az lenne jó, ha Erdély, Kárpát-medence különféle területein ferences szeretetből fakadó kezdeményezésekben szolgáló világiakból létrejönne egy élő közösség. Ezért első lépésként a hozzám közel álló fiataloknak, fiúknak, lányoknak meghirdetem, hogy lehet jelentkezni a Szeráfi Szeretet Szolgálatba. A Szolgálatnak struktúráját, szerteágazó céljait elöljáróimmal egyeztetve megfogalmazzuk majd a jelentkezőkkel.
Minden út egy lépéssel kezdődik! A dévai gyermekvédelmi szolgálat egy nyári táborral kezdődött. Imádkozok, hogy egy szeretetből vállalt nyári szolgálatból kinőjön a Szeráfi Szeretet Szolgálat. Ezért önként jelentkezőket keresünk – és nemcsak a Szent Ferenc Alapítvány középiskolás, vagy egyetemistái között –, hogy itt Déván, Szovátán, Petrozsényben, Tusnádon, Torockón stb., de amennyire igény van rá Csíksomlyón, és más helyeken is vállaljanak vendégfogadói, idegenvezetői, kapusi feladatokat, szociális munkát a nyár folyamán. Úgy gondoltam, hogy az érett jelentkezőket fel kellene készíteni egy pár napos lelkigyakorlatban a vendégfogadásra, arra hogy szeretettel, jósággal fogadják a hozzánk bekopogtatókat. Mutassák meg azokat az értékeket, melyek számunkra fontosak, és itt nem csak egy szakmai szempontból igényes idegenvezetésre gondolok, hanem hívják meg őket egy kávéra, teára, és közben hallgassák meg a kérdéseiket, alázattal vezessék az embereket a szeretettel hozzánk hajló Isten felé. Én azt szeretném, hogy reményt, szeretetet, bizalmat árasztva jelen legyenek a hozzánk bekopogtatók számára.
Mivel a templomainkba, házainkba betérő személyek nem szimpla turisták, ezért az lenne jó, ha az emmauszi tanítványokat elkísérő Krisztus lenne a példaképük. Ha a Szeráfi Szeretet Szolgálat tagjaival találkozó emberek szíve megtelne reménnyel, hittel, szeretettel, és lángolna a velünk való találkozás után, akkor övéikhez visszatérve azokat is megerősítenék.
Éppen ezért a vakáció első hétvégéjére (péntek este lehet jönni) szeretettel várom Dévára azokat a fiatalokat, akik ebbe a munkába bele akarnak kapcsolódni. Itt nemcsak felkészítés lesz, hanem egyeztetjük azt is, hogy ki mit szeretne, mit tudna vállalni, és mikor. Vakációjának melyik részét adná a szegényeknek, Istennek, a szeretetnek. Úgy gondolom, hogy vasárnap, a déli szentmisében a jelentkező és kiválasztott fiatalok kapnának ünnepélyesen egy keresztet és egy mellényt, a Szeráfi Szeretet Szolgálat jelvényével, annak jeléül, hogy ők vállalták, mi pedig megbíztuk őket ezzel a feladattal. Persze ez a megbízatás nem egyszeri kellene legyen. Az lenne jó, ha Szent Ferenc szellemében egy a rendünkhöz közelálló világiakból álló hálózat alakulna ki, akik lassan felnőnek oda, hogy Isten országának építésében mind nagyobb és szebb feladatokat vállaljanak magukra. Ezért én nyitnék egy anyakönyvet, amelybe bevezetném a Szeráfi Szeretet Szolgálatban aktív szerepet vállaló fiatalok adatait. Bíztatni szeretném őket, hogy válasszanak maguk közül egy minisztert, egy jegyzőt és egy közgazdászt vagy könyvelőt. Biztos vagyok benne, hogy lassan Isten tovább fogja építeni az ő közösségüket is, és általuk a Szeráfi Szeretet Szolgálatot.
Természetesen tudatában vagyok annak, hogy vetnie is kell annak, aki aratni szeretne. Én erre a célra felszabadítok 1.000.000 Ft-ot, melyet átadnék a Szeráfi Szeretet Szolgálat könyvelőjének. A munkás megérdemli a maga bérét, ezért úgy gondolom, hogy az a fiatal, aki szeretetből, a vakációjából feláldoz egy részt, azt anyagilag mi is támogatnánk.
Azt is szeretném, hogy az általuk forgalmazott kegytárgyak, kiadványok után is
a Szolgálat kapna egy bizonyos részesedést. Biztosra veszem, hogy adományok is
fognak bejönni, és remélem, így Krisztus szeretetétől vezetett élő közösség fog
létrejönni.